BREAKING NEWS

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me paralajmërimin e frikshëm: Mund të ketë përplasje. Ka informacion se.../ Noka: Si kurrë më parë

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Shëndeti

Shpresë për kurimin e kancerit? Vjen lajmi fantastik

Shpresë për kurimin e kancerit? Vjen lajmi fantastik

Rezultatet e një kërkimi shkencor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës japin shpresë në luftën kundër kancerit, pasi një vaksinë e re kundër kancerit, e testuar te minjtë dhe majmunët, do të jetë në gjendje të bllokojë qelizat e sëmura, duke thyer mbrojtjen që tumoret vendosin për të mbrojtur veten nga sulmet e sistemit imunitar, sipas mediave të huaja.

Rezultatet e studimit hapin rrugën për mundësinë e zhvillimit të një vaksine universale, pasi terapia e re mund të kapërcejë variacionet e ndryshme që ndodhin tek çdo pacient.

Studimi, i botuar në revistën Nature, u koordinua nga Instituti Dana-Farber për Kancerin dhe Shkolla Mjekësore e Harvardit, të dyja në Boston, dhe tregon nevojën për prova të reja klinike që do të bënin të mundur fillimin e studimeve edhe te njerëzit.

Shumica e vaksinave kundër kancerit “mësojnë” sistemin imunitar të njohë dhe sulmojë proteinat (antigjenet) specifike që gjenden në sipërfaqen e qelizave kancerogjene. Megjithatë, aftësia e këtyre antigjeneve për të stimuluar një përgjigje imune është unike për çdo individ, duke e bërë të vështirë zhvillimin e një vaksine efektive për të gjithë. Studiuesit mbajtën një qasje të ndryshme. Vaksina e tyre e kancerit mund të kapërcejë variacionet individuale, sepse synon dy lloje të qelizave imune, qelizat T dhe qelizat NK (Natural Killer – vrasës natyral).

Në veçanti, vaksina stimulon dy proteina të quajtura MICA dhe MICB, të cilat janë gjithashtu të pranishme në sipërfaqen e qelizave kancerogjene dhe prodhimi i të cilave rritet në kushte stresi, të cilat janë në gjendje të lidhen me qelizat imune dhe t’i aktivizojnë ato.

Normalisht, tumoret janë në gjendje të neutralizojnë kërcënimin duke zbërthyer proteinat MICA dhe MICB dhe duke i shpërndarë ato, por është pikërisht në këtë pikë që vaksina e re hyn në lojë: parandalon qelizat kancerogjene të heqin qafe dy proteinat dhe për këtë arsye bën aktivizimin shumë më të lehtë të qelizave T dhe NK të sistemit imunitar.

Terapia është në gjendje të promovojë imunitetin mbrojtës kundër tumoreve, madje edhe kundër atyre me mutacione që normalisht i shpëtojnë mbrojtjeve natyrore të trupit. Në testet paraprake, të kryera në minj, vaksina rezultoi efektive dhe e sigurt.