BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Shëndeti

Shtoni këto ushqime në dietën tuaj nëse vuani nga nivelet e ulëta të hemoglobinës!

Shtoni këto ushqime në dietën tuaj nëse vuani nga nivelet e

Nëse sasia e hemoglobinës në gjak është e ulët, atëherë mund të çojë në anemi, e cila çon në humbjen e qelizave të kuqe të gjakut dhe jo vetëm kaq. Mund të shkaktojë dobësi dhe lodhje.

Shtimi i ushqimeve të pasura me hekur si perimet jeshile, buka, arrat dhe mishi në dietën tuaj të përditshme do të ndihmojë në rritjen e niveleve të hemoglobinës. Është e rëndësishme të keni një dietë të ekuilibruar.

Për të konsumuar plotësisht hekurin e pranishëm në ushqim, trupi juaj ka nevojë për ndihmën e vitaminës C në gjakun tuaj. Për të rritur sasinë e hekurit në trup, hapi i parë duhet të jetë shtimi i ushqimeve të pasura me vitaminë C.

Disa nga ushqimet me vitaminë C përfshijnë domatet, luleshtrydhet dhe agrumet. Vitamina B9 nga ana tjetër luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Sasia e RBC duhet të jetë më e lartë në trupin tuaj. Vetëm atëherë do të rritet edhe niveli i hemoglobinës. Përfshini në dietën tuaj gjithashtu perime jeshile dhe bishtajore për të arritur këtë qëllim.