BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Shëndeti

Shumë e konsiderojnë të dëmshëm, por për shkak të këtij ushqimi japonezët jetojnë 100 vjet

Shumë e konsiderojnë të dëmshëm, por për shkak

Njëqindvjeçarët nga Japonia kanë zbuluar se çfarë ushqimi hanë rregullisht që i bën ata jetëgjatë. Nëse mendonit se ishte peshk, e keni gabuar. Është një ushqim që shumë e konsiderojnë të dëmshëm.

Megjithatë, doli të ishte e kundërta. Vetë japonezët zbuluan se sekreti i jetëgjatësisë së tyre qëndron pikërisht te mishi! Rezulton se shumë njëqindvjeçarë e duan këtë ushqim dhe e hanë rregullisht!

Mishi ngre humorin

Sipas psikiatrit japonez Hideki Wada, mishi zgjat jetën sepse kontribuon në rritjen e prodhimit të serotoninës, pra hormonit të lumturisë. Falë kësaj gëzimi dhe humori të mirë, të moshuarit kanë dëshirë për të jetuar aktivisht, ndaj ecin shumë, shoqërohen me miqtë dhe të afërmit dhe të gjithë këta janë faktorë që ndihmojnë në shmangien e sëmundjeve dhe zgjatjen e jetës.

Mjeku mohoi gjithashtu pretendimin se një dietë e bazuar në barishte, perime dhe fruta ndikon në jetëgjatësinë. Rezulton se kjo nuk është aspak e vërtetë. Në fakt, një në pesë japonezë vuan nga mungesa e proteinave. Përfundimi është se mishi duhet të jetë pjesë përbërëse e dietës së çdo personi, thotë doktori.

Përfitimet e mishit

Shkencëtarët kanë vërtetuar më parë se në mungesë të mishit në dietën e përditshme, niveli i kolesterolit bie ndjeshëm. Kjo, nga ana tjetër, çon në një deficit të testosteronit, i cili është i nevojshëm jo vetëm për sintezën e hormoneve seksuale, por është gjithashtu përgjegjës për motivimin dhe përqendrimin.

Nëse përfshini mishin në dietën tuaj, lehtë mund të rrisni nivelin e vitaminës B, e cila mbështet punën e të gjitha organeve dhe sistemeve në trup, zvogëlon ndjeshmërinë ndaj stresit dhe normalizon metabolizmin.