BREAKING NEWS

Arti në zi/ Ndahet nga jeta piktorja e njohur (Emri)

Arti në zi/ Ndahet nga jeta piktorja e njohur (Emri)
x
BREAKING NEWS

Zbulohen 12 emrat e propozuar nga qeveria për ambasadorë (Lista)

Zbulohen 12 emrat e propozuar nga qeveria për ambasadorë (Lista)
x
BREAKING NEWS

Publikuan sekretet hetimore për arrestimin e Vangjush Dakos, SPAK bën lëvizjen urgjente

Publikuan sekretet hetimore për arrestimin e Vangjush Dakos, SPAK bën
x
BREAKING NEWS

Gazetarja e njohur zbardh detaje nga ngjarja në “Don Bosko”, ja kush është Nikoll Sherrniku i arrestuar edhe më parë për vrasje

Gazetarja e njohur zbardh detaje nga ngjarja në “Don Bosko”, ja
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, ja kush emërohet zëvendësministëri i ri (Emri)

Ndryshime në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, ja
x
BREAKING NEWS

Arrestohet personi 'kyç' në atentatin e bujshëm ndaj rivalit të Ervis Martinaj ku mbeti e vrarë banakierja në "Don Bosko" (emri)

Arrestohet personi 'kyç' në atentatin e bujshëm ndaj
x
BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Përfaqësues të ambasadës së SHBA-së në gjyqin e Mediut

Tragjedia e Gërdecit/ Përfaqësues të ambasadës së
x
BREAKING NEWS

Pas 9 orësh mbledhje të kryesisë, Bardhi zbulon datën e zgjedhjes së kryetarit të PD-së

Pas 9 orësh mbledhje të kryesisë, Bardhi zbulon datën e
x

Shëndeti

Shumë njerëz i përziejnë këto ushqime, por mund të shkaktojnë probleme shëndetësore!

Shumë njerëz i përziejnë këto ushqime, por mund të

Si të humbni peshë lehtë dhe pa mundim!

Cilët probiotikë janë më të mirët kur dëshironi të humbni peshë dhe cilat gabimet bëjmë gjatë vaktit të parë të mëngjesit?

Drejtuesi kryesor i trupit tonë është glukoza. Ne duhet të kemi të gjitha në dietën tonë – karbohidrate, yndyra dhe proteina. Karbohidratet nga frutat dhe sallatat. Mund të jenë edhe patate, por në kombinim me panxhar, ose oriz të bardhë në një pjatë të gatuar. Ata që kanë rezistencë ndaj insulinës ose diabet duhet të shmangin bananet, fiqtë, ananasin, gujavat, avokadot, hurmat.

Duhet të shmangen trans-yndyrat dhe acidet yndyrore të ngopura, si p.sh. biskotat, petullat, të gjitha ushqimet që përgatiten në fritezë, petullat… Bëni ‘nutella’ të shëndetshme nga lajthitë, bajamet, lëngu i portokallit, kakao dhe çiçibanozi.

Mjalti është ëmbëltuesi më i shëndetshëm për fëmijët, kurse stevia për të rriturit që duan të humbin peshë. Qoftet në salcë domatesh me kungull të njomë ose pure patatesh, por pa gjalpë, mund të jenë një drekë e mrekullueshme. Mishi dhe patatet mund të konsumohen, por jo mishi i skuqur me patate të fërguara.

Gjithashtu, dy proteina nuk përzihen kurrë në dietë, gjë që njerëzit e bëjnë shpesh, thonë nutricistët.

Asnjë kombinim i mishit dhe djathit, vezëve dhe jogurtit, proshutës dhe djathit, kremit dhe gjalpit. Kështu krijohen produktet metabolike negative, të cilat manifestohen me fryrje, gazra, dhimbje stomaku dhe të përziera. Frutat dhe perimet para se t’i hani lani me zeolit ose sodë buke.

Kur peshën tonë e përpjesëtojmë me 27, atëherë fitojmë sasinë e lëngjeve që duhet të pimë në ditë – ujë, çaj dhe lëng të shtrydhur. Kjo nuk vlen për personat me sëmundje kardiovaskulare pasi duhet të kenë kujdes me lëngjet. Për ta, masa është rreth një litër e gjysmë në ditë. Femrat që kanë probleme me mbajtjen e ujit duhet të përfshijnë në rutinën e tyre masazhin dhe dushin në mënyrë alternative me ujë të nxehtë dhe të ftohtë.

Nëse i shpërndani vaktet tuaja gjatë gjithë ditës, nuk ka asnjë shans që të bini në hipoglicemi kur sytë, stomaku dhe koka do të jenë të uritur. Shmangni pijet e gazuara, sepse vetëm një gotë përmban deri në gjashtë lugë çaji sheqer!

Nëse jeni duke humbur peshë, rekomandimi për pijet alkoolike është vera e bardhë dhe më pas duhet të hidhni një lugë uthull molle në 150 ml ujë të ngrohtë për të neutralizuar acidin.