Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si duhet të ecni për të minimizuar shanset për sulm në zemër

Postuar: 19/06/2018 - 21:49

Mënyra se si ecni është mjaft e rëndësishme për shëndetin e zemrës.

Tek të moshuarit është zbuluar se ata që ecin me ritëm të shpejtë, kanë 50 % më pak shanse që të vdesin nga një sulm në zemër.

Ndërkohë, kjo mënyrë e të ecurit është mjaft efektive edhe tek më të rinjtë.

Është zbuluar se te personat mbi 30-vjeç, ecja me hapa të shpejtë ul me 20 % rrezikun për goditje në zemër.

Është zbuluar se shanset zvogëlohen edhe për një goditje të mundshme cerebrale.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 21

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/11/2018 - 20:18

Në kërkim të lëkurës së përsosur dhe të bukur, ne kemi rutinën tonë të bukurisë, të cilën përpiqemi ta ndjekim me përkushtim.

Postuar: 12/11/2018 - 20:10

Përparësitë e ujit me limon apo me uthull të mollës janë të njohura.

Postuar: 12/11/2018 - 20:06

 Piperi i kuq është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën tonë për mjaft gatime

Postuar: 12/11/2018 - 19:59

Uji është një prej elementëve që ndikon në cilësinë e gjumit te njerëzit.

Postuar: 12/11/2018 - 19:27

Puçrrat janë tashmë një pjesë e zakonshme e lëkurës së njeriut.

Postuar: 12/11/2018 - 18:10

Shkencëtarët nga Universiteti i Barcelonës kanë zbuluar se përmbajtja e flavonoidit tek rrushi nd