BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Shëndeti

Si ndikon në artrit? Moti i ftohtë dhe i lagësht, ja çfarë mund të bëni

Si ndikon në artrit? Moti i ftohtë dhe i lagësht, ja

Jamison shpjegon efektin e presionit atmosferik në trup me një eksperiment që bëri me një tullumbace. “Kur tullumbace fryhet, ai është në presionin maksimal, brenda dhe jashtë. Presioni i lartë barometrik që e shtyn trupin jashtë pengon indet të zgjerohen.” Ndërsa presioni barometrik bie, indet në trup mund të fryhen, duke ushtruar më shumë presion mbi nervat që kontrollojnë sinjalet e dhimbjes.

“Nuk duhet shumë tkurrje apo shtrirje e indeve për të ndikuar në ndjesinë e dhimbjes”, shpjegon ai. Pra, edhe njerëzit që jetojnë në klimat më të thata gjithashtu raportojnë se dhemb më shumë kur ndryshon moti.

Çfarë mund të bëni për të parandaluar dhimbjen dhe parehatinë?

Të vishesh ngrohtë kur është ftohtë është çelësi. Kushtojini vëmendje të veçantë kokës, krahëve dhe këmbëve pasi nxehtësia e trupit humbet kryesisht përmes ekstremiteteve. Prandaj preferoni shtresat e veshjeve që sigurojnë izolim më të mirë dhe kur dilni vishni doreza dhe kapele si dhe këpucë të ngrohta e të papërshkueshme nga uji.

Mos i ndryshoni zakonet tuaja të stërvitjes

Moti i ftohtë dhe i lagësht mund të çojë gjithashtu në ndryshime në mënyrën se si ushtroni. Të gjithë ne priremi të strukemi kur është ftohtë dhe bie shi, por mungesa e aktivitetit fizik mund t’i bëjë nyjet më të ngurtësuara.

Ushtrimi është i dobishëm për njerëzit me artrit. Ai lehtëson dhimbjen, rrit forcën dhe fleksibilitetin dhe ndihmon në luftimin e lodhjes. Për të menaxhuar dhimbjet e artritit gjatë muajve më të ftohtë të vitit, duhet të planifikoni aktivitet fizik që është i përshtatshëm për stinën. Disa shembuj të dhënë nga ekspertët:

Ushtrimi nuk duhet të jetë i mërzitshëm dhe as gjithmonë i organizuar. Çdo gjë që lëviz trupin tonë është stërvitje dhe sa më shumë të lëvizim, aq më të shëndetshëm dhe më mirë ndihemi.