BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë: Ja cili është kryebashkiaku që nuk do rikandidojë dot në zgjedhjet e ardhshme pasi do të jetë nën hetim

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

“Po bën avokaten e Klodian Zotos, s’do flasësh më”, Monika Kryemadhi kapet keq me Klodiana Lalën: Mos bëni zhurmuesin, ik shko në..

“Po bën avokaten e Klodian Zotos, s’do flasësh
x

Shëndeti

Si nuk e paskemi ditur/ Pini një gotë ujë çdo natë para se të flini gjumë, këto janë përfitimet e jashtëzakonshme që do të ketë organizmi juaj

Si nuk e paskemi ditur/ Pini një gotë ujë çdo natë

Pirja e ujit para gjumit ka shumë përfitime, që nga mbajtja e organizmit të shëndetshëm dhe të hidratuar, deri në pastrimin e puçrrave të fytyrës. Uji përmban minerale shumë të vlefshme dhe ushqyes, për të cilët trupi ka nevojë për të funksionuar si duhet. Pirja e ujit para gjumit është një nga mënyrat më të mira për të ndihmuar trupin të ruajë ushqyesit dhe mineralet që ju duhen.

Përfitimet e hidratimit të trupit

Të pini një gotë uji para se të shkoni në shtrat, ndihmon trupin të plotësojë sasinë e lëngjeve që humbet gjatë gjithë ditës nga aktiviteti normal. Trupi përbëhet kryesisht nga uji, kështu që duhet ta mbani të hidratuar në mënyrë që të funksionojë si duhet. Për faktin se trupi në gjumë nuk është duke punuar ashtu si gjatë ditës, ai nuk ka nevojë që të nxjerrë aq shumë lëngje. Kur i siguroni trupit ujë para se të shkoni shtrat, ai thjesht rimbushet me ujë në nivelin e nevojshëm.

Përfitimet në djegien e kalorive të tepërta

Uji është një djegës natyral kalorish. Mund të keni dëgjuar të thuhet se të pish një gotë ujë me akull është një mënyrë e mirë për të djegur kalori dhe ndihmon të humbisni në peshë. Edhe pse kjo nuk është e vërtetë për gjithkënd, ka shumë të vërteta në këtë thënie. Kur pini ujë të ftohtë, trupi ka nevojë të punojë dyfish për t’u ngrohur, ndërkohë që do të rrisë metabolizmin. Për shkak se nuk po merrni kalori shtesë, ai do të fillojë të djegë kaloritë e tepërta që tashmë keni.

Përfitimet për një gjumë cilësor

Balancimi i vitaminave, ushqyesve dhe mineraleve në trup bëhet në mënyrë të natyrshme kur pini ujë, duke bërë edhe që organizmi të funksionojë si duhet. Duke pirë ujë para se të flini, hormonet, nivelet e energjisë, muskujt dhe kyçet gjejnë balancën e duhur. Kjo ju ndihmon të relaksoheni dhe të ndiheni i rilindur në mëngjes. Ndërsa flini, uji ka kohë të arrijë çdo pjesë të trupit dhe ta rivitalizojë atë plotësisht. Me kalimin e kohës, do të jeni në gjendje të flini më mirë dhe duke pirë ujë vazhdimisht para gjumit do ta ndjeni se trupi juaj është në harmoni, duke përfshirë muskujt dhe nivelin e vitaminave dhe mineraleve.

Përfitimet në pastrimin e organizmit

Një nga përfitimet më të mira të ujit të pijshëm është se vepron si një pastrues natyral. Trupi thith shumë toksina nga ushqimi, nga mjedisi etj. Pastrimi i tij në mënyrë të vazhdueshme do të ndihmojë që ta mbani të shëndetshëm dhe do të bëjë që organizmi të funksionojë mirë. Pirja e ujit para se të shkoni në shtrat do t’i sigurojë trupit tuaj pastruesin (ujin) dhe kohën e nevojshme për të pastruar sistemin nga toksinat e padëshiruara. Trakti i tretjes, muskujt dhe madje edhe lëkura përftojnë nga ky proces pastrimi. Ju do të ndiheni më mirë, do të humbisni në peshë më shpejt dhe do të keni më shumë energji gjatë ditës.

Së bashku me të gjitha të mirat normale shëndetësore të ujit të pijshëm, thjesht duke pirë një gotë para gjumit çdo natë mund të ketë një efekt të madh dhe pozitiv. Ju do të flini më qetë, do të jeni më vigjilent gjatë ditës, do të tretni më lehtë ushqimin, do të humbisni lehtësisht në peshë dhe do të ndjeheni padyshim më mirë.