Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si nuk e paskemi ditur/ Njihuni me përbërësin tërësisht bimor që ul kolesterolin, shkrin dhjamin e heq toksinat e këqija nga trupi (RECETA)

Postuar: 11/09/2019 - 12:24

Për shumë njerëz fjala ‘Detox’ mund të asociojë në përpjekje të vazhdueshme të pastrimit nga alkooli dhe droga, por në fakt, detoksikimi (eliminimi i toksinave), është një proces natyral i organizimit tonë për t’u pastruar nga materiet e dëmshme të akumuluara.

Ky eliminim i toksinave në organizmin tonë bëhet përmes mëlçisë, veshkave, sistemit limfatik, mushkërive dhe lëkurës. Ekspozimi ndaj metaleve të rënda ka qenë i lidhur me çështje serioze shëndetësore si kancer, sëmundje të veshkave, sëmundje të zemrës, përkeqësim të indeve të trurit, sëmundje të mushkërive dhe çrregullime skeletore.

Sidoqoftë, efektet e tyre negative mund të parandalohen me anë të një bime koliandër  që është një nga ato më të fuqishmet. Kolianderi është një detoksifikues tepër efektiv i metaleve të rënda dhe toksinave të tjera. Ka veti të fuqishme antiseptike, antifungale dhe anti-inflamatore, dhe është një burim i pasur i kaliumit, magnezit, kalciumit, hekurit dhe manganit, si dhe vitaminave A dhe K.

Kolianderi ka veti të fuqishme medicinale, si :ai shkatërron bakteret,trajton të vjellat, është një agjent efektiv i lidhjes së toksinave metalike dhe mobilizohet, lufton inflamacionin, trajton infeksionet e traktit urinar, redukton ënjtje të vogla, trajton aneminë pasi është e pasur me hekur dhe magnez, përmirëson funksionin e mëlçisë, ndihmon tretjen, parandalon fryrjen dhe gazrat, rrit kolesterolin HDL dhe ul LDL.

Këtu është një recetë e kolianderit e shijshme, që lufton kundër inflamacionit:

Koliandër organik të freskët të copëtuar + lëng organik molle +1 lugë çaji pluhur gruri + ujë

Udhëzime: Përziejini përbërësit në blender, dhe shijoni çdo ditë këtë lëng të shëndetshëm.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë. Është i shpejtë dhe i lehtë, shije mahnitëse dhe me të vërtetë efektiv.

Si mund ta përgatisni?

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të

Postuar: 20/10/2019 - 11:32

Të gjithëve na ndodh që shpesh të vuajmë nga dhimbjet e kokës, ankthi apo kapsllëku.

Postuar: 19/10/2019 - 12:22

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë merr të dytin.

Postuar: 19/10/2019 - 07:32

Agjencia e Trajtimit të Pronave ka vendosur të shpërndajë 148 milionë lekë për kompensimin e pron