BREAKING NEWS

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela paralajmëron lëvizjen që do të luftojë korrupsionin politik në nivele të larta: Do jetë fundi i...

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela
x

Shëndeti

Si nuk e paskemi ditur/ Nuk është uji hidratuesi më i mirë për organizmin tonë, studiuesit zbulojnë kush e mban vendin e parë

Si nuk e paskemi ditur/ Nuk është uji hidratuesi më i mirë

Pija më e mirë për hidratimin e trupit? E thotë shkenca, nuk është uji!!Kur keni etje dhe e doni shumë një pije, shumëkujt i shkon mendja menjëherë tek uji për hidratim.

Por sipas një studimi të Universitetit të St.Andrews në Skoci, nuk është uji që do t`ju hidratojë më shumë.

Duke krahasuar reagimin e organizmit ndaj disa pijeve të ndryshme, hulumtuesit dolën në përfundimin se ndërsa uji, si ai i thjeshtë, ashtu dhe ai i gazuar, bën një punë mjaft të mirë në këtë drejtim, nuk mund të konsiderohet si kampioni absolut.

Në fakt, numri një në këtë drejtim rezultojnë pijet që kanë pak sheqer, yndyrna apo proteina, sepse hidratimi që bëjnë ato, zgjat më tepër.

Kujdes ama, sepse këtu nuk flitet për pije me shumë sheqer siç janë lëngjet e frutave apo freskueset, por vetëm për “kushërirat” e tyre që ëmbëlsinë e kanë të doza mjaft të vogla.