BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Shëndeti

Si nuk i kemi ditur më parë/ Përfitimet shëndetësore të trupit tonë nga konsumimi i ftohtë i çajit të malit

Si nuk i kemi ditur më parë/ Përfitimet shëndetësore

Jeni në kërkim të mënyrës së duhur për t’i dhënë forcë sistemit imunitar?

Apo dëshironi të gjeni zgjidhje natyrale kundër stresit? Atëherë duhet të dini se ju duhen tri përbërës: çaj mali, xhenxhefil dhe limon.

Pija e përftuar prej tyre është e shijshme, pikante dhe një nga më të mirat e stinës. Çaji me xhinxher dhe limon është një oaz vlerash të jashtëzakonshme për shëndetin.

Këtë lëng është mirë ta pini që në mëngjes por edhe në darkë, të ngrohtë ose të ftohtë me stomakun bosh për të pastruar mëlçinë dhe rritur nivelet e energjisë.

Pini sa më shumë lëng të tillë gjatë ditës dhe sistemi imunitar do t’ju jetë mirënjohës.

Xhenxhefili përmban sasi të jashtëzakonshme të antioksidantëve. Limonët jeshil dhe ato të verdhë janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, që ndihmon në shërimin e sëmundjeve, ruajtjen e forcës së kockave dhe dhëmbëve.

Kur jeni prekur nga virozat, çaji i malit, xhenxhefilit dhe limonit shërben si një antibiotik natyral.

Bioflavonoidët që gjenden tek limoni ndihmojnë në parandalimin e rritjes dhe shpërndarjes së qelizave të dëmshme.

Antioksidantët tek limoni ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe ngadalësimin e simptomave të artritit.

Këto antioksidantë të fuqishëm shkatërrojnë radikalet e lira në organizëm, rrisin qarkullimin e gjakut dhe janë thelbësorë për shëndetin.

Nëse përdorni çajin e malit si bazë, AgroWeb.org ju këshillon të prisni dhe grini 2-3 cm xhenxhefil hollë duke e zierë në ujë për 20 minuta.

Kjo ndihmon në transferimin e të gjitha vlerave në çaj. Më pas shtoni dy lugë gjelle me lëng limoni dhe mjaltë për ta ëmbëlsuar dhe zbutur shpërthimin pikant të xhenxhefilit.

Siç thamë, lëngun mund ta pini edhe të ngrohtë ose të ftohtë. Ndikimi do të jetë i njëjtë.

Çaji i malit me xhenxhefil dhe limon është mjaft freskues por edhe me vlera mjekësore.

Studimet më të fundit, të cilave i referohet AgroWeb.org tregojnë se ky lëng ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit, duke shmangur kështu shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjeve në tru.

Nëse ndiheni të tensionuar ose të lodhur, ky çaj është një kurë natyrale kundër stresit.

Aroma e fortë, shija freskuese dhe shpërthyese, si edhe efektet qetësuese do të shplodhin edhe trupin edhe mendjen.

Provojeni dhe do të ndiheni të shëndetshëm dhe energjikë./AgroWeb.org