BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Shëndeti

Si ta bëni këtë? Ruajtja e duhur e ushqimeve në frigorifer mund t’ju kursejë para

Si ta bëni këtë? Ruajtja e duhur e ushqimeve në frigorifer

Mënyra se si organizoni ushqimet në frigorifer e bën më të thjeshtë jo vetëm bërjen e një inventari, por edhe ruajtjen e tyre sa më mirë.

Në këtë mënyrë mundeni të shihni në çdo moment të gjithë produktet, të bëni një listë me to e të mos blini asgjë që nuk ju duhet.

Gjithashtu për të parandaluar prishjen e shpejtë të ushqimeve, është e rëndësishme të dini me saktësi se ku duhet të qëndrojë çdo grup ushqimi, dhe hapi i parë është të vendosni në temperaturën e duhur frigoriferin tuaj.

Pasi të siguroheni se pajisja është vendosur në temperaturën e duhur, filloni të organizoni ushqimet në zonat e tyre të caktuara.

Se si bëhet ndarja në hapësirën brenda frigoriferit tuaj, AgroWeb.org ju fton ta mësoni në vazhdimësi.

Një nga zonat më lehtësisht të arritshme në frigorifer janë ndarjet e sipërme, prandaj ai është vendi i përsosur për të vendosur ushqimet e gatshme, por edhe ato të mbeturat, që do të konsumohen shpejt.

Shembuj të ushqimeve që mund të ruhen në raftet e sipërme përfshijnë sallatën, apo picën e mbetur nga një vakt i mëparshëm.

Ndarjet e mesme të frigoriferit përkojnë me pjesën ku temperatura është më e ftohtë dhe më e qëndrueshme. Gjë që ngadalëson procesin e prishjes dhe rritjes së organizmave patogjenë.

Produktet e qumështi, nën produket e tij, vezët dhe djathi duhet të ruhen në këtë hapësirë.

Ashtu si në ndarjen e mesme, temperatura në ndarjen e poshtme të pajisjes tuaj është vazhdimisht e ftohtë. Për këtë arsye, mishi i papërpunuar dhe peshku duhet të mbahen në këtë hapësirë.

Përveç kësaj, në këtë mënyrë ju parandaloni që lëngjet e mishit të pikojnë mbi ushqimet e tjera që mund të mos gatuhen në temperatura më të larta se mishi dhe shpendët.

Sirtarët duhet të rezervohen për fruta dhe perime, sepse ato janë të krijuara për të kontrolluar në mënyrë efektive lagështinë.

Ashtu siç ka një zonë më të ftohtë në frigoriferin tuaj, ka edhe një vend më të ngrohtë që janë pikërisht dyert.

Për këtë arsye, ndarjet në dyert e frigoriferit duhet të përdoren për të ruajtur artikujt që mund të durojnë luhatjet e temperaturës dhe nuk prishen shpejt.

Aty mund të mbani ketchup, mustardë, majonezë dhe salcë, si edhe pije që nuk prishen.