BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Shëndeti

Si të kuroni dëmtimet e veshkës me sodë buke

Si të kuroni dëmtimet e veshkës me sodë buke

Çdo ditë, veshkat filtrojnë rreth 120-150 litra gjaku, për të prodhuar 1 deri në 2 litra urina. Duke filtruar mbeturinat dhe lëngjet shtesë të trupit, veshkat parandalojnë grumbullimin e mbetjeve në trup, mbajnë nivelet e elektroliteve të qëndrueshme, prodhojnë hormone që rregullojnë presionin e gjakut e kryejnë disa funksione të tjera jetike.

Shumë faktorë mund të çojnë në dëmtimin e veshkave, duke përfshirë diabetin e tipit 2, tensionin e lartë të gjakut, një sëmundje të quajtur glomerulonefrit, e cila dëmton njësitë filtruese të veshkave, infeksionet, gurët në veshka etj. Një përbërës i vetëm mund të riparojë veshkat pas dëmtimit:soda e bukës

Si funksionon?

Sistemi endokrin prodhon hormone dhe enzima për të ndihmuar tretjen e ushqimit në mënyrë që trupi ta përpunojë. Pankreasi është organi që prodhon shumicën e bikarbonatit të natriumit për të mbrojtur veshkat gjatë tretjes. Ndonjëherë, veshkat do të prodhojnë sasi shtesë, varet nga lloji i ushqimit që hani.
Nëse dieta juaj përfshin shumë sheqer artificial, ushqime të skuqura, ushqime yndyrore sistemi endokrin mund të mos funksionojë si duhet dhe do e ketë më të vështirë të prodhojë bikarbonat natriumi në mënyrë efektive. Pa prodhimin e mjaftueshëm të bikarbonatit, acidet e prodhuara gjatë tretjes nuk mund të neutralizohen në mënyrë efektive, duke shkaktuar dëmtime të veshkave.
Studime të shumta kanë treguar se përfshirja e përditshme e bikarbonatit të sodiumit ngadalëson progresin e sëmundjes kronike të veshkave dhe parandalon pacientët që t’i nënshtrohen dializës së veshkave.

Si të përdorni bikarbonat natriumi për dëmtimin e veshkave
Bisedoni me një profesionist të kujdesit shëndetësor para se të filloni çdo lloj trajtimi. Bikarbonat natriumi nuk është toksik, por mund të jetë e vështirë për t’u tretur në një stomak të ndjeshëm.

Në ditën e parë, shpërndani 1/2 lugë çaji sode buke nën gjuhën.
Ditën tjetër, përzieni 1/2 lugë çaji sode buke me 1/2 lugë çaji kripë në 1,5 litra ujë dhe pijeni çdo ditë për 2-3 ditë.

Pastaj, zvogëloni dozën tuaj të përditshme në 1/4 lugë çaji sode buke dhe 1/3 lugë çaji kripë.