Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të pastroni mëlçinë vetëm me limon

Postuar: 14/06/2018 - 17:50

Limoni është një prej produkteve më të mira që ka dhuruar natyra. Lejon që të ekuilibrohet pehashi i trupit si dhe luan një sërë rolesh të rëndësishme për organet e tjera.

Mëlçia është një organ themelor për filtrimin e toksinave të pranishme në gjak.

Mëlçia mundëson pastrimin, në sajë të antioksidantëve dhe vitaminës C.

Për këtë arsye vjen në ndihmë terapia e limonit, për të kuruar mëlçinë e shëndoshë, e njohur ndryshe si mëlçia e dhjamosur.

Bëhet fjalë për një sëmundje që lejon acidet yndyrore dhe trigliceridet që të akumulohen në qelizat epatike, gjë që çon në rëndimin e mëlçisë dhe bllokimin e saj.

Sëmundja e mëlçisë së dhjamosur prek një numër të madh të popullsisë dhe shpesh është e lidhur me alkoolin dhe një regjim jo të rregullt ushqimor.

Limoni është një zgjidhje shumë e mirë për rigjenerimin e qelizave apatike, duke reduktuar inflamacionin dhe duke shkatërruar acidet yndyrore.

Terapia e limonit është një zgjidhje shumë e mirë, për të shmangur transformimin e kësaj sëmundje, në formën e saj më të rëndë, cirozë.

Gjithë çfarë ju duhet është një kokërr limon dhe një gotë ujë. Lëngun e një kokrre limoni përziejeni me ujë të vakët.

Pijeni esëll në mënyrë që të pastroni organizmin. Fillimisht mund ta nisni me lëngun e gjysmë kokrre limoni, për mos t’iu rënë rëndë, ndërsa më tej bëjeni një të plotë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2018 - 14:49

Përfitimet shëndetësore të Vitaminës C

Postuar: 20/06/2018 - 14:44

Eurostat ka publikuar indeksin e nivelit të çmimeve në vendet e Bashkimit Europian dhe vendet kan

Postuar: 20/06/2018 - 14:41

Të nxehtët ekstrem mund të godasë edhe personat më të shëndetshëm.

Postuar: 20/06/2018 - 12:34

Salçiçet janë ndër produktet që konsumohen masivisht nga tryeza e shtëpisë tek fast food-et dhe r

Postuar: 20/06/2018 - 11:26

Sipas Yin Shin Iyutsu, një mjek japonez që merret me mjekësi alternative të lashtë, po të aplikos

Postuar: 20/06/2018 - 08:26

Jemi ende në sezonin e qershive.

Postuar: 20/06/2018 - 07:48

Edhe pse vajrat nuk janë substanca e parë që të vjen ndërmend kur mendon për rënien në peshë, rez