Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të përdorni lëngun e hithrës për problemet me kyçet

Postuar: 19/06/2018 - 20:38

Dhimbjet e kyçeve vijnë për shkak të sëmundjeve dhe problemeve të ndryshme shëndetësore, duke i lënë pacientët në agoni dhe vuajtje. Këto dhimbje trajtohen me disa kura mjekësore, dhe një prej më të mirave është ajo e hithrës.

Kjo bimë është shumë efikase në zbutjen e dhimbjeve. Ajo lufton inflamacionin në organizëm, pakëson enjtjen dhe largon dhimbjen. Një nga mënyrat më të mira për të përfituar nga këto vlera është çaji i hithrës së freskët ose të thatë, shkruan AgroWeb.

Lëngu i hithrës përmban shumë minerale të shëndetshme përfshirë kalciumin, magnezin dhe hekurin. Kjo e bën këtë lëng, të jashtëzakonshëm për njerëzit që vuajnë nga anemia, por edhe për parandalimin e sëmundjes që gërryen kockat me kalimin e moshës.

Lëngu i hithrës së freskët

Për këtë lëng ju nevojitet një filxhan çaji me hithra të freskëta dhe dy filxhanë lëngu me ujë. Mbani doreza gjatë pastrimit të hithrave dhe lajini me ujë të bollshëm. Më pas, hidhini në tenxhere dhe lërini të marrin një valë. Uleni zjarrin dhe lërini të ziejnë për pak kohë. Menjëherë më pas kullojeni lëngun dhe pijeni. Shtojini mjaltë nëse dëshironi.

Lëngu me gjethe të thata hithre

-Merrni një lugë çaji me gjethe të thata dhe hidhini në një çajnik me rreth 2 gota ujë.
-Ziejeni për 10 minuta.
-Pasi ta kulloni lëngun, shtoni mjaltë për ta ëmbëlsuar dhe pak kanellë që ndihmon kundër inflamacionit.
-Lëngu duhet pirë i ngrohtë.
-Mund të pini një ose dy gota në ditë për sa kohë ta ndjeni veten më mirë.

Lëngu i hithrës është i fortë dhe ka një efekt të menjëhershëm në organizëm, për shkak të flavonoidëve, karotenoidëve, vitaminave dhe mineraleve. Hithra është veçanërisht e pasur me kalcium dhe magnez, madje më shumë se barishtet dhe zarzavatet e tjera. 

Flavonoidët dhe karotenoidët që gjenden tek lëngu i hithrës, së bashku me sasinë e lartë të vitaminës C, i japin kësaj pijeje efikasitet të plotë në lidhje me fuqizimin e sistemit imunitar. Aplikimet e ndryshme të hithrës janë po aq efikase, madje më të drejtpërdrejta, por gjithnjë sugjerohet ta pini lëngun  e hithrës për të përfituar më shumë prej tij.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 21

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/11/2018 - 20:18

Në kërkim të lëkurës së përsosur dhe të bukur, ne kemi rutinën tonë të bukurisë, të cilën përpiqemi ta ndjekim me përkushtim.

Postuar: 12/11/2018 - 20:10

Përparësitë e ujit me limon apo me uthull të mollës janë të njohura.

Postuar: 12/11/2018 - 20:06

 Piperi i kuq është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën tonë për mjaft gatime

Postuar: 12/11/2018 - 19:59

Uji është një prej elementëve që ndikon në cilësinë e gjumit te njerëzit.

Postuar: 12/11/2018 - 19:27

Puçrrat janë tashmë një pjesë e zakonshme e lëkurës së njeriut.

Postuar: 12/11/2018 - 18:10

Shkencëtarët nga Universiteti i Barcelonës kanë zbuluar se përmbajtja e flavonoidit tek rrushi nd