Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të ruajmë dhe vjetrojmë verë në shtëpi?

Postuar: 23/06/2018 - 22:58

Të pasurit verë në shtëpi, nuk është thjesht një nevojë për të qerasur miqtë që trokasin për vizitë. Vera është më shumë, një  pije e dashur që nuk duhet të mungojë në vaktet dhe festimet tuaja. Ndaj me pak përkujdes dhe pasion ju mund të keni këndin tuaj ku mund të ruani apo vjetroni shishet më të dashura.

Vjetrimi i verës ngjall kureshtje e ngjason me një eksperiment për të cilin ju prisni rezultate të shkëlqyera. Gjatë vjetrimit profili organoleptik i verës do të pësojë ndryshime, ndaj sugjerojmë që për ç’do verë të keni së paku 2-3 shishe. Kështu ju mund të hapni kohë pas kohe shishe të së njëjtit lloj dhe të përcaktoni nëse vera do të vazhdojë apo jo vjetrimin.

Si fillim zgjidhni zonën më të freskët dhe të errët të shtëpisë tuaj. Temperaturat e larta do ta përshpejtonin vjetrimin e verës e ndërsa prania e dritës do i japë verës aroma dhe shije jo të këndshme. Temperatura duhet të jetë midis 15-20°C për të qëndruar konstante gjatë gjithë kohës dhe lagështia e ambjentit 70%.  Raftet për të vendosur verēn sugjerohen të jenë prej druri, por edhe prej metali nuk do të përbënte problem.

Këto kushte të krijuara ju lejojnë të vjetroni verë të kuqe për 2-10 vite dhe verën e bardhë për 2-3 vite. Verërat me përmbajtje të mëdha taninash dhe aciditet të lartë janë zgjedhjet më të mira për ta nisur këtë ide. Rreshtoini shishet në rafte të shtrira në mënyrë që tapat të mbahen të lagura dhe gjatë kësaj kohe që vera po vjetrohet mbrojini ato dhe nga lëvizjet më të vogla.  

Këtë pjesë të shtëpisë mund ta dekoroni sipas dëshirës tuaj, me mjete për degustimin e verës, por kurrsesi me sende apo ushqime që lëshojnë aroma të forta. Aromat ndikojnë negativisht tek vera, që me sa duket ‘frymon’ ndjeshëm.  

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2018 - 15:33

Gjethet e limonit janë të pasura me vitaminë C që forcon sistemin imunitar dhe rrit nivelin e përthithjes së vitaminave nga organizmi. Pema e limonit përmban vitaminën P, që ndihmon në forcimin e enëve të gjakut.

Postuar: 16/11/2018 - 15:28

Gjëja më e keqe e dimrit nuk është fakti se jeni në luftë të vazhdueshme me hundët, as konsumimi

Postuar: 16/11/2018 - 14:02

Veshkat janë të rëndësishme për nxjerrjen e toksinave dhe helmeve ushqimore jashtë organizmit.

Postuar: 16/11/2018 - 12:55

Çrregullimet e gjëndrës së tiroides lidhen me mos balancimin e duhur të proceseve të metabolizmit

Postuar: 16/11/2018 - 11:46

Të gjithë biem dakord për vlerat mbresëlënëse të ullirit, por a dini që pema e këtij fruti është

Postuar: 16/11/2018 - 11:33

Një nga problemet më të mëdha me kockat është Osteoartriti.

Postuar: 16/11/2018 - 10:52

Për shumë njerëz, është e paimagjinueshme ta nisin ditën pa një apo edhe dy filxhanë kafe.