BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Shëndeti

Si të shmangim djersitjen e tepërt gjatë verës? Ja 5 këshilla shumë praktike për të larguar VAPËN

Si të shmangim djersitjen e tepërt gjatë verës? Ja 5

Në këto ditë të nxehta të gjithë ne përballemi me problemin e djersës.

Edhe pse rekomandohet që trupi ynë ka nevojë të djersijë, kjo gjë kthehet në shqetësim për pjesën më të madhe të njerëzve.

Por ka disa mënyra për të shmangur djersitjen e tepërt dhe të panevojshme.

Trupi juaj ka nevojë për shumë ujë dhe lëngje, kryesisht gjatë stinës së verës. Konsumoni më shumë lëngje, pije dhe sa më shumë ujë.

Veshjet e pambukut thithin djersën e trupit, ndaj duhen shmangur veshjet e ngushta dhe të ngjitura pas trupit. Gjithashtu shmangni mëndafshin, poliestrën dhe najlonin dhe zgjidhni veshje prej pambuku.

Përzgjidhni deodorantët që kanë aftësi mbrojtëse 24 orë. Mjekët rekomandojnë aplikimin e deodorantëve përpara se të bini për të fjetur.

Ushqimet pikante dhe pijet e nxehta rrisin tensionin e gjakut dhe aktivizojnë gjendrat e djersës.

Ushqimet e pasura me kripë nxisin dhe aktivizojnë gjendrat e djersës në trup.

Flini në një jastëk të freskët

Në mbrëmje përdorni një jastëk të freskët që mund të mbajë larg vapën dhe djersën duke ulur temperaturën e trupit.

Para se të flini, mbështilleni jastëkun me një qese dhe e futeni në frigorifer, në mëyrë që të jetë sa më i freskët gjatë natës kur ju të flini.