BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Shëndeti

Simptomat e tumorit të trurit, 10 shenja të pazakonta që mund të shfaqen në sy dhe fytyrë

Simptomat e tumorit të trurit, 10 shenja të pazakonta që mund

Tumori i trurit është një gjendje që karakterizohet nga rritja e pazakontë e qelizave në tru ose afër tij.

Ka kryesisht dy lloje kanceresh, malinje (kanceroze) ose beninje (jo kanceroze). Kur bëhet fjalë për tumoret e trurit, duhet ditur se pavarësisht nëse këto qeliza janë kancerogjene apo jo, formacionet e tumorit në tru mund të kenë një ndikim të rëndë në mënyrën se si funksionon truri juaj (kjo ndodh veçanërisht kur këto tumore rriten mjaftueshëm për të shtypur indet).

Sipas studimeve, ekzistojnë mbi 150 lloje të ndryshme të tumoreve të trurit. Ndërsa disa mund të formohen brenda trurit, disa nga këto tumore mund të formohen gjithashtu në palcën kurrizore ose në kolonën tuaj.

Tumori i trurit: A jeni në rrezik?

Kush rrezikohet nga një tumor në tru? Për të kuptuar shenjat dhe simptomat, le të hedhim një vështrim nga afër se kush është në rrezik të zhvillimit të tumoreve të trurit. Ndërsa rritemi, rreziku ynë për të zhvilluar shumicën e kancereve, duke përfshirë tumoret e trurit, rritet. Rreziku i tumoreve të trurit është më i madh tek ata të moshës ndërmjet 85 dhe 89 vjet”.

Sipas studiuesve, tumoret e trurit zhvillohen kur disa gjene në kromozomet e një qelize dëmtohen për shkaqe të brendshme ose të jashtme, duke çuar në një reduktim të qartë të aftësisë së tyre për të funksionuar siç duhet.

ADN-ja e pranishme në kromozome i udhëheq qelizat e trupit të rriten, të ndahen ose të shumohen. Kur ndryshon ADN-ja e kësaj qelize të trurit, ajo u jep qelizave të trurit një sërë udhëzimesh të reja, ku trupi fillon të zhvillojë qeliza anormale të trurit që rriten dhe shumohen më shpejt se normalja dhe ndonjëherë jetojnë më gjatë se normalja. Kur kjo ndodh, turma gjithnjë në rritje e qelizave anormale zë hapësirën në trurin tuaj.

Faktorë të tjerë rreziku për tumoret e trurit përfshijnë:

-Ekspozimi ndaj kimikateve të caktuara

-Dieta dhe faktorët e stilit të jetesës (Një dietë e pasur me yndyra të ngopura dhe me pak fruta dhe perime mund të rrisë rrezikun e tumoreve të trurit.

Simptoma të pazakonta të tumorit të trurit në fytyrë dhe sy

-Pamje e paqartë ose e dyfishtë

-Fusha e kufizuar e shikimit, humbja e shikimit periferik

-Probleme me shikimin lart ose me kontrollin e lëvizjeve të syve

-Lëvizje jonormale të syve si dridhje e syve

Simptomat e tumoreve të trurit që mund të dallohen në fytyrë:

-Vështirësi në gëlltitje

-Dobësi në fytyrë

-Mpirje e fytyrës

-Shikim i dyfishtë.