BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Shëndeti

Simptomat kryesore të hiperaktivitetit dhe faktorët e rrezikut

Simptomat kryesore të hiperaktivitetit dhe faktorët e rrezikut

Hiperaktiviteti është një çrregullim që mund të shkaktojë nivele mbi-normale të aktivitetit neuro-muskular.

Njerëzit që vuajnë nga ky çrregullim kanë vështirësi në fokusim, në përqëndrim dhe në aftësinë për të qëndruar ulur për një kohë të gjatë, etj.

Simptomat kryesore janë:


- Vështirësi në përqëndrim

- Harresë për të përfunduar një detyrë të caktuar

- Pamundësi për të qëndruar diku për një kohë më të gjatë


- Shpërqendrim të lehtë

Hulumtimet sugjerojnë se sasia e pamjaftueshme e dopaminës është një faktor në çrregullimin e aktivitetit. Dopamina është një kimikat që vepron në tru nëpërmjet transmetimit të sinjaleve nga një nerv në tjetrin. Dopamina luan rol në nxitjen e përgjigjeve dhe lëvizjeve emocionale.

Faktorët e rrezikut përfshijnë:

- Ndjeshmëritë ndaj ushqimit (sheqerit, glutenit, kazeinës, ngjyruesve artificialë, konservantëve, etj.)

- Dietë e papërshtatshme

- Stimuluesit e dietës

- Gjinia

- Stresi

- Abuzimi me alkoolin

- Toksiciteti prej metaleve të rënda.

- Ndotja nga grimcat e karbonit, të cilat fatkeqësisht në Tiranë tejkalojnë limitet.

Disa mund të kenë histori familjare të çrregullimeve të aktivitetit.

Çrregullimi i aktivitetit mund të trajtohet me sukses dhe nuk ka nevojë për ilaçe.

Më e rëndësishmja është të adresohet shkaku rrënjësor i çrregullimeve hiperaktive!