BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, zbardhen detajet e fundit

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x

Shëndeti

“Sindroma e njeriut të vogël”/ Publikohet studimi: Ja pse burrat e shkurtër janë më arrogantë dhe nevrikë

“Sindroma e njeriut të vogël”/ Publikohet studimi: Ja pse

Sindroma e burrit të shkurtër është e vërtetë dhe temperamenti i tyre i nxehtë, në të vërtetë mund të jetë i lidhur me volucionin për të kompensuar mungesën e gjatësisë së tyre.

Në këtë përfundim kanë dalë disa shkencëtarë polakë gjatë një studimi të kryer ku burrat me trup më të vogël janë më të zemëruar dhe më konfrontues se kolegët e tyre më të gjatë.

Burrat e shkurtër shpesh kanë kërkuar pushtet, që nga Napoleoni deri te kryeministri aktual i vogël i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak, i cili është i gjatë vetëm 1.55 cm.

Emmanuel Macron, Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelenskyy janë liderët të cilët konsderohen si të shkurtër, dukshën nën gjatësinë mesatare të një burri në botën moderne.

Shkencëtarët që hetuan sindromën e njeriut të shkurtër anketuan 367 njerëz dhe kërkuan prova të psikopatisë, narcisizmit dhe makiavelizmit, të cilat përbëjnë tiparet e personalitetit të Triadës së Errët dhe shoqërohen me sjellje më konfrontuese.

Të dhënat zbuluan se meshkujt më të shkurtër kanë më shumë gjasa të sillen në një mënyrë antagoniste ndaj të tjerëve.

Studiuesit teorizojnë se kur një person nuk është fizikisht i frikshëm dhe nuk ka një prani frikësuese, atëherë ai duhet të imponohet në mënyra të tjera.

Sipas tyre burrat e shkurtër janë më të egër dhe më arogantë, pasi e përdorin këtë taktikë për të fituar vëmendje dhe për tu bërë përshtypje edhe partnerëve.