BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Shëndeti

Sipas një studimi, ja sa njerëz vuajnë nga tensioni i lartë në botë

Sipas një studimi, ja sa njerëz vuajnë nga tensioni i lartë

1.3 mld njerëz vuajnë nga ipertensioni në botë. Kjo është shifra e bërë publike nga OBSH, në bazë të raportit të fundit të publikuar në Shtator 2023, e ku theksi vihet tek ngritja e alarmit, pasi nga vitit 1990 deri në 2019, shifra është dyfishuar duke kaluar nga 650 mln deri në 1.3 mld.

Pra, tensioni i lartë dhe mënyra si gjaku rrjedh në venat tona, është kërcënimi kryesor i shëndetit global, dhe sipas OBSH, gjysma e personave që vuajnë nuk janë në dijeni, dhe një pjesë tjetër e madhe nuk kurohen në mënyrën e përshtatshme dhe korrekte.

Me hipertension kategorizohen të gjithë personat që në gjendje normale të organzimit e kanë më të lartë se vlerat 12/8, që konisderohen si idealet. Dhe ritheksohet se duhet patur kujdes në parandalimin dhe mbajtjen nën kontroll pasi tensioni i lartë është shkaktari kryesor i infarkteve, iktus dhe sëmundje veshkash. Mosha e avancuar dhe faktorët gjenetikë mund të shtojnë riskun, por pjesa më e madhe e shkaqeve lidhen me stilin e jetesës, që mund të ndryshohet, duke renditur këtu jetën sedentare, përdorimi i tepërt i kripës, alkoolit dhe duhanit.