BREAKING NEWS

Përgjimet e bujshme të Ndragheta-s ku janë përmendur politikanë e zyrtarë shqiptarë, vjen reagimin i parë i kryeministrit Edi Rama

Përgjimet e bujshme të Ndragheta-s ku janë përmendur
x

Shëndeti

Situata nga koronavirusi/ Eksperti italian jep apelin e fortë për ushqyerjen: Kujdes me këto dy gjëra

Situata nga koronavirusi/ Eksperti italian jep apelin e fortë për

Tani më shumë se më parë nuk duhet të biem pre e jetës sedentare dhe ushqimeve të shpejta.Vazhdimi i mënyrës së jetesës në izolim, nëse zhvillohet pa rregulla të shëndetshme, në fakt vë në rrezik efikasitetin e sistemit tonë imunitar, më i ekspozuari në këtë epidemi.

Apeli u nis nga Drejtori i Shkollës së Specializimit në Shkencën e Ushqimit të Universitetit “G. d’Annunzio” Chieti – Pescara, Nicolantonio D’Orazio, i cili gjithashtu shënon “një mungesë te Udhëzimeve të Ushqyerit për popullatën “.

Eksperti paralajmëron për rreziqet e zhvillimit të patologjive reale. Prandaj, këshilla për t’i kushtuar vëmendje maksimale një ekuilibri të shëndetshëm si në tryezë ashtu edhe në stilin e jetës së përditshme, veçanërisht në këtë periudhë.

“Qëndrimet e zgjatura në shtëpi – shpjegon eksperti – mund të rrisin sjelljet që çojnë në pasivitet fizik dhe pabarazitë ushqimore dhe ushqyese. Këto kontribuojnë në rritjen e gjendjes së ankthit dhe depresionit, të cilat nga ana tjetër mund të krijojnë një mënyrë jetese të ulur, të njohur për të provokuar një seri gjendje kronike patologjike “.

Pabarazitë e mëtejshme dietike, sot, mund të përkthenin, “nënvizon D’Orazio”, në një rritje të mëtejshme të peshës (mbipesha deri në obezitet), diabeti, hipertensioni, osteoporoza dhe sindromat ankthi-depresive “. Ndërkohë, të dhënat tregojnë se në shportat italiane blerjet për brumera u rritën me 31.3% në muaj krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, me një rritje të birrës (+ 13.8%) , ëmbëlsira të pahapura (+ 57,7%) dhe pica të ngrira (+ 54.3%).

Ushqyerja, thotë D’Orazio, duke përtërirë ftesën për të ndjekur rregullat themelore, është e domosdoshme një dietë e pasur me perime dhe fruta.