BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Shëndeti

Soda e bukës me limon lufton këtë sëmundje të rëndë vdekjeprurëse

Soda e bukës me limon lufton këtë sëmundje të

A e dini se çfarë ndodh kur kombinoni limonin me sodën e bukës? Rezulton se kombinimi i këtyre dy materialeve është shumë efektiv edhe në reduktimin e qelizave kancerogjene.

Më pas do të shihni se si të përfitoni nga këto përfitime të pabesueshme, me një pije të mahnitshme.

Nuk ka rrezik për efekte anësore me këtë pije. Përkundrazi, këta dy komponentë mund të sjellin ndryshime pozitive në shëndetin dhe trupin tuaj. Pra, shikoni se çfarë ndodh kur e pini këtë pije çdo ditë. Rezultatet janë të mahnitshme.

Soda e bukës përdoret gjerësisht në trajtimin e sëmundjeve në pjesë të ndryshme të trupit, si të jashtme ashtu edhe të brendshme. Limoni përmban sasi të mëdha të vitaminës C dhe veti të tjera që e bëjnë të nevojshme në trajtime të tilla si infuzionet natyrale dhe aplikimet e jashtme.

Alkalizimi

Përzierja e limonit dhe sodës së bukës ka veti të alkalizojë trupin. Kjo na ndihmon, për shembull, të luftojmë aciditetin që mund të ndodhë kur veshkat nuk heqin mjaftueshëm acid nga trupi ose kur trupi prodhon shumë acid. Prandaj është një ilaç i shkëlqyer për veshkat, lehtëson punën e tyre dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit dhe djegien e yndyrës.

Tretja

Ju tashmë e dini se ndër virtytet e shumta që ka limoni, është lehtësia që ai ofron për tretjen tonë. Nëse shtojmë pak sodë buke, do të kemi një përzierje të mrekullueshme, e cila mund të bëjë që sistemi ynë tretës të funksionojë shumë më mirë. Është një antioksidant dhe gjithashtu lufton fryrjen.

Një përfitim tjetër i kësaj përzierjeje është se ndihmon në luftimin e refluksit gastroezofageal kur acidi klorhidrik ngrihet në ezofag nga stomaku. Falë sodës së bukës, do të ndjeni lehtësim të shpejtë dhe efektiv.

Pastron trupin

Ky trajtim i mahnitshëm pastron mëlçinë dhe na ofron një dozë bujare vitaminë C, kalium dhe antioksidantë. Ndaj mos harroni të filloni mëngjesin tuaj me këtë ilaç për të qenë të freskuar dhe plot energji gjatë gjithë ditës.

Konsumimi i ujit të pasur me bikarbonat natriumi na ndihmon të rregullojmë nivelet e kolesterolit të keq LDL, duke përmirësuar kështu shëndetin tonë kardiovaskular.

Përbërësit

1 lugë gjelle sodë buke
1 gotë ujë
1/2 lëng limoni
Përgatitja

Hidhni sodën e bukës në një gotë me ujë dhe shtoni lëngun e limonit.
Përziejini mirë dhe pini direkt, mundësisht në mëngjes me stomakun bosh.
Mos harroni se është e rëndësishme ta pini çdo mëngjes esëll për një javë të tërë dhe më pas të bëni një pushim për dy javët e ardhshme.