Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Stërvitje në grup apo individuale? Studiuesit japin përgjigjen

Postuar: 06/12/2018 - 16:26

Të merresh me stërvitje është e këshillueshme nga mjekët për të gjithë. Por si duhet të stërvitemi? Vetëm apo në grup? Këto dilema tashmë marrin fund.

Stërvitja në grup është më efikase sesa ajo individuale. Një studim në Shtetet e Bashkuara dëshmon se stërvijtet në grup, si një lojë basketbolli apo volejbolli rezultojnë më të shëndetshme për trupin e njeriut.

Rezulton se njerëzit që janë ushtruar në sporte individuale kanë qenë të prekur nga stresi dhe depresioni. 23 përqind e tyre janë të ekspozuar ndaj këtyre sëmundjeve.

Profesorët shprehen se stërvitja 3 deri 5 herë në javë ndihmon për të pasur një gjendje të mirë emociaonale duke shmangur kështu depresionin. Të gjitha këto konkluzione janë përfituar nga studimi që ka analizuar për 25 vjet shëndetin tek rreth 1.2 milionë e të rriturve në SHBA.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 19:57

Pasi dobësohen shumë persona nuk arrijnë dot të humbin shëndetin e fituar në fytyrë dhe kjo kthehet shpesh në problem për paraqitjen.

Postuar: 10/12/2018 - 18:40

Telefoni është kthyer në një mjet të pandashëm teknologjik në përditshmërinë tonë.Përmes tij ne k

Postuar: 10/12/2018 - 18:38

Doktori gjerman Maren Franz ka kryer një sërë studimesh dhe rezultatet e arritura i ka përmbledhu

Postuar: 10/12/2018 - 13:58

Ajo është pjesë e kompleksit të vitaminave B dhe ndryshe njihet si vitamina H.

Postuar: 10/12/2018 - 13:57

Si të humbas peshë, pa vajtur në palestër?
 

Postuar: 10/12/2018 - 13:48

Gjakderdhja në hundë, e quajtur ndryshe epistasa, përfshin rrjedhjen e gjakut nga brenda hundës

Postuar: 10/12/2018 - 10:01

Përpara shpikjes së frigoriferëve me ngrirje, ruajtja afatgjatë e ushqimeve bëhej me ndihmën e dë