Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

STOP operacioneve plastike, ju shkaktojnë këtë sëmundje

Postuar: 12/02/2019 - 13:43

Kanceri i gjirit është një sëmundje jo pak e përhapur kryesisht tek femrat. Por kohët e fundit nuk janë të pakta rastet kur kjo sëmundje, stimulohet nga operacionet plastike. 9 gra janë viktima të kancerit të rrallë që shkaktohet nga impiantet e silikonit.

Ndërkaq, 448 gra janë diagnostikuar me limfomë të qelizave të mëdha ana plastike (BIA-ALCL), e cila formohet në kapsulën përreth impiantit, tha Dr. Binita Ashar, administratore e ushqimit dhe medikamenteve në ShBA.

Shumica e grave të diagnostikuara me BIA-ALCL që vret qelizat në sistemin imunitar dhe fillon me dhimbje dhe ënjtje në gji u rrit nga 414 raste në 12 muajt e fundit dhe 359 vitin e mëparshëm.

Raporti vjen pak më shumë se një muaj para se FDA të vendosë zyrtarisht të shqyrtojë sigurinë e impianteve të gjirit silikoni në një seancë dëgjimore të komisionit.

Ka pasur më shumë se 600 raste të këtij lloj kanceri të rrallë të raportuar në mbarë botën dhe 16 vdekje.

FDA tha se ndërsa impiantet e gjirit nuk ishin shkaku i vetëm i BIA-ALCL, gratë që kryejnë operacionin plastik janë në një rrezik në rritje të diagnozës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 14:21

Shumica e njerëzve e dinë se qafa e mitrës së një gruaje shtrihet deri në 10 centimetra para se ajo të nisë të zgjerohet gjatë lindjes. Por sa e madhe është kjo me të vërtetë?

Postuar: 21/04/2019 - 13:57

 Ushqimi gjithmonë është i rëndësishëm për shëndetin dhe konsumatorët janë ata që bëjnë zgje

Postuar: 21/04/2019 - 12:50

 Të gjithave na pëlqen të dukemi sa më bukur, jo vetëm para pasqyrës, por edhe të tjerëve, p

Postuar: 21/04/2019 - 10:36

 Ripërdorimi i vajit për të gatuar sjell probleme mjaft të rënda për shëndetin e njeriut.

Postuar: 21/04/2019 - 10:26

Edhe pse shumica e kanë të vështirë të konsumojnë ushqim në mëngjes, ky vakt është mjaft i rëndës

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç ë

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si