BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Shëndeti

Studim surprizë, ja cilën sëmudje mund të shërojë Viagra

Studim surprizë, ja cilën sëmudje mund të shërojë

Mund të duket e vështirë të besohet, për të mos përmendur absurde, por një studim i fundit zbuloi se marrja e Viagrës mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të Alzheimerit. Prandaj, pilula blu sugjerohet si një recetë për t'u marrë me sëmundjen e tmerrshme: kjo ndodh sepse mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të trurit dhe në uljen e niveleve të proteinave toksike.

Hulumtimi bazohet në një kampion prej afërsisht 7.2 milionë të rriturish amerikanë: ekspertët që analizuan të dhënat zbuluan se ata që merrnin Viagra rregullisht kishin 69% më pak gjasa për t'u prekur nga Alzheimer në gjashtë vitet e ardhshme . Padyshim që do të nevojitet një studim më specifik dhe më i thelluar për të testuar përfitimet reale të sildenafilit, që është versioni gjenerik i Viagrës. Prandaj, rezultatet do të konfirmohen se ilaçi, i cili përdoret posaçërisht për të trajtuar disfunksionin erektil dhe disa lloje të presionit të lartë të gjakut, mund të përfaqësojë një trajtim të vlefshëm për Alzheimerin.

Aktualisht nuk ka një kurë të vërtetë për një sëmundje të tmerrshme, e cila prek qindra milionë njerëz në mbarë botën. Mbetet vetëm të shpresojmë se shkenca dhe mjekësia do të përparojnë në këtë kuptim: dhe kush e di nëse një kontribut shumë i rëndësishëm nuk mund të vijë nga Viagra.