BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Shëndeti

Studimi i fundit ngre alarmin: 1 në 4 persona ushqehet joshëndetshëm! Çfarë ndodh me trupin tonë?

Studimi i fundit ngre alarmin: 1 në 4 persona ushqehet

Një studim i fundit ka treguar se 1 në 4 persona ushqehen joshëndetshëm, duke marrë parasysh vaktet që ne konsumojmë dhe duke zgjedhur ushqime të përpunuara dhe me sheqer.

“Duke marrë parasysh se 95% prej nesh konsumojnë brumëra, dhe se zëvendësimi i ushqimeve jo të shëndetshme si biskotat, patatet e skuqura dhe ëmbëlsirat me ushqime të shëndetshme si frutat dhe arrat është një mënyrë vërtet e thjeshtë për të përmirësuar shëndetin tuaj”, thotë autorja Sarah Berry, një studiuese në King’s College në Londër.

Më shumë se 90% e të rriturve në Shtetet e Bashkuara raportojnë se hanë një ose më shumë snack në çdo ditë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 47% e pjesëmarrësve në studim treguan se konsumonin të paktën dy produkte që vijnë nga brumërat në ditë, citon CCN.

Mbi 25% e pjesëmarrësve në studim raportuan se kishin ngrënë vakte kryesore të shëndetshme dhe ushqime të përpunuara shumë dhe ushqime me sheqer, zbuloi studimi.

“Ne mbrohemi kundër motit, në të gjitha mënyrat e duhura. Një pallto kur është ftohtë, një ombrellë kur bie shi,” tha Dr. David Katz, një specialist në mjekësinë parandaluese dhe të stilit të jetesës dhe të ushqyerit.

“Ne duhet të mendojmë edhe për ushqimet që konsumojmë të njëjtën mënyrë, dhe për këtë arsye duhet të hamë shëndetshëm,” tha Katz.

Ai ka publikuar hulumtime se si të përdoret ushqimi si ilaç parandalues.

Studimi, i botuar në European Journal of Nutrition, analizoi zakonet e të ngrënit të 854 njerëzve që morën pjesë në studimin Zoe Predict , një bashkëpunim midis Universitetit Tufts dhe Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit TH Chan në Boston dhe studiuesve të ushqyerjes në Mbretërinë e Bashkuar, Spanjë dhe Suedia.

Ngrënia e snack-et ishte e lidhur me BMI më të lartë (indeksi i masës trupore), masë më e lartë yndyrore dhe përqendrime më të larta të triglicerideve, të cilat shoqërohen me sëmundje metabolike si goditje në tru, sëmundje kardiovaskulare dhe obeziteti, shpjegon studimi.

Kur haheshin ushqimet ishte gjithashtu e rëndësishme. Konsumimi i ushqimeve pas orës 21:00 shoqërohej me ngrënien e ushqimeve me kalori të pasura me yndyrë dhe sheqer, zbuloi studimi.

Njerëzit që hanin ushqime vonë kishin shënues më të keq gjaku që mund të çonin në sëmundje kronike sesa ata që hanin më herët gjatë ditës.

Jo të gjitha snacket janë të pashëndetshme, tha studimi. Pjesëmarrësit që hanin shpesh arra, fruta të freskëta dhe ushqime të tjera me cilësi të lartë kishin më shumë gjasa të kishin një peshë të shëndetshme në krahasim me ata që nuk hanin ushqime të shëndetshme ose ata që zgjodhën ushqime të pashëndetshme.

“Praktika ime për dekada ka qenë të konsumoj ushqime të përshtatshme që më pëlqejnë”, tha Katz.