Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi/ Këto janë arsyet pse motra ose vëllai juaj është më i zgjuar dhe inteligjent se ju

Postuar: 15/04/2019 - 09:36

Sipas këtij urdhri, fëmija më i madh i familjes është më inteligjent dhe në pak kohë arrijnë të ketë më tepër sukses akademik dhe intelektual.

Journal of Human Resources ka publikuar një studim mbi këtë temë dhe në bazë të testeve të ndryshme dalin në përfundim se ndryshimi kryesor është tek prindërit, më pas këto ndryshime kalojnë edhe tek fëmijët.
 
Gjetjet janë të bazuara në testet e ndryshme për Fëmijët e Hulumtimit Gjinor Kombëtar të Rinisë, i cili përfshinte informacion mbi mijëra amerikanë përkatësisht në moshat 14-21 vjeç, të cilët u intervistuan së pari në vitin 1979 dhe janë intervistuar rregullisht që atëherë. Të dhënat ofruan informacion mbi punësimin, të ardhurat, arsimin dhe informacione të tjera. Disa nga fëmijët e pjesëmarrësve u intervistuan rregullisht, duke zbuluar rezultatet e lindjes, shëndetin e fëmijërisë së hershme, rezultatet e testimit, mjedisin shtëpiak dhe detaje të tjera.
 
 “Kur një çift bëhen prindër për herë të parë kanë tendencë të duan të bëjnë gjithçka të drejtë dhe në përgjithësi kanë një ndërgjegjësim më të madh për ndërveprimet e tyre dhe investimet për fëmijën. Me çdo fëmijë tjetër, prindërit kanë tendencë të relaksohen në një masë më të madhe atë që ata mund ta konsiderojnë si nevoja jo thelbësore për fëmijët e tyre.”- u shpreh Lehmann.
 
     
Prindërit japin të njëjtën sasi dashurie dhe kujdesi për të gjithë fëmijët e tyre, por për fëmijët e parë më shumë stimulim mendor, sipas studimit. Prindërit shpenzojnë më pak kohë për t’u lexuar fëmijëve të tyre të tjerë dhe t’u mësojnë atyre konceptet bazë, si alfabetin.
 
“Mësimi këtu për prindërit është se llojet e investimeve që ju bëni në fëmijët tuaj kanë rëndësi shumë, veçanërisht ato që bëni në vitet e para të jetës së fëmijëve”, -tha Lehmann.
 
Studimet kanë arritur në përfundime se fëmijët e lindur më vonë kanë IQ më të ulët dhe bëjnë më pak para në krahasim me motrat e tyre më të mëdha. Gjithashtu ka më pak mundësi që të diplomohen nga shkollat, madje janë më shumë të prirur për t’u shpallur fajtor për një gabim që ndoshta nuk e kanë kryer. Sipas këtij studimi fëmijët e lindur më vonë kanë qenë gjithmonë më të shëndetshëm gjatë lindjes.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:49

Tani jemi në mes të dimrit dhe përtej entuziazmit të ardhjes së festave, dëborës së parë apo gjetheve që bien, dimri ka një anë tjetër më pak të këndshme.

Postuar: 07/12/2019 - 13:53

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 07/12/2019 - 13:19

Hudhrat përdoren në të gjithë botën, por a e dini se përveçse mund ta përdorni në kuzhinë është g

Postuar: 06/12/2019 - 14:55

Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mu

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit

Postuar: 04/12/2019 - 14:45

Shkencëtarët besojnë se vaksina kundër HIV-it, virusi që e shkakton AIDS-in, mund të jetë në disp