Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi/ Zbulohet hormoni që ndihmon në trajtimin e alkoolizmit

Postuar: 18/04/2019 - 18:24

Këto rezultate kanë dhënë evidenca, që ndryshimet e sasisë së oksitocinës mund të rregullojnë varësinë ndaj alkoolit.

Një sprej nazal i “hormonit të dashurisë”- oksitocinës mund të ndihmojë në trajtimin e varësisë ndaj alkoolit, sipas një studimi të bërë në minj.

Oksitocina luan një rol të rëndësishëm në marrëdhëniet sociale, riprodhimin seksual, lindjen dhe  gjatë periudhës pas lindjes. Sipas studimit të publikuar në revistën “PLOT biology”, është gjetur që oksitocina bllokon konsumimin e tepërt të pijeve alkoolike.

Kontrollimi i sasisë së oksitocines mund të ulë konsumimin e alkoolit, simptomat dhe sjellet e shkaktuara nga abuzimet me drogë. Këto rezultate premtojnë një trajtim efektiv për të alkoolizuarit.

Hulumtuesit kanë testuar hipotezën sipas së cilës, kontrollimi i oksitocines mund të normalizojë ndryshimet në tru, të cilat shfaqen si shkak i varësisë nga alkooli, duke e kontrolluar aktivitetin e disa neuroneve përgjegjëse për këto sjellje.

Targetimi i këtij sistemi, me anë të rrugëve intranazale, më shumë mundësi përbën një metode efektive për njerëzit e varur nga alkooli.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 09:22

Që në lashtësi, njerëzit kanë trajtuar reumatizmën duke u zhytur e mbuluar gjithë trupin me rërë të nxehtë.

Postuar: 16/08/2019 - 22:25

Vuani nga flokët e yndyrshëm...?

Postuar: 15/08/2019 - 21:04

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të p

Postuar: 14/08/2019 - 22:14

Nisja e ditës shëndetshëm sigurisht nis nga stomaku në mëngjes.

Postuar: 14/08/2019 - 21:11

Raporti intim është një çështje shumë personale mes individësh, por me sa duket ka disa gjëra që