Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi/ Zbulohet hormoni që ndihmon në trajtimin e alkoolizmit

Postuar: 18/04/2019 - 18:24

Këto rezultate kanë dhënë evidenca, që ndryshimet e sasisë së oksitocinës mund të rregullojnë varësinë ndaj alkoolit.

Një sprej nazal i “hormonit të dashurisë”- oksitocinës mund të ndihmojë në trajtimin e varësisë ndaj alkoolit, sipas një studimi të bërë në minj.

Oksitocina luan një rol të rëndësishëm në marrëdhëniet sociale, riprodhimin seksual, lindjen dhe  gjatë periudhës pas lindjes. Sipas studimit të publikuar në revistën “PLOT biology”, është gjetur që oksitocina bllokon konsumimin e tepërt të pijeve alkoolike.

Kontrollimi i sasisë së oksitocines mund të ulë konsumimin e alkoolit, simptomat dhe sjellet e shkaktuara nga abuzimet me drogë. Këto rezultate premtojnë një trajtim efektiv për të alkoolizuarit.

Hulumtuesit kanë testuar hipotezën sipas së cilës, kontrollimi i oksitocines mund të normalizojë ndryshimet në tru, të cilat shfaqen si shkak i varësisë nga alkooli, duke e kontrolluar aktivitetin e disa neuroneve përgjegjëse për këto sjellje.

Targetimi i këtij sistemi, me anë të rrugëve intranazale, më shumë mundësi përbën një metode efektive për njerëzit e varur nga alkooli.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 23:33

Në Shqipëri, marinimi i mishit përpara gatimit, nuk ka qenë proces i njohur masivisht dhe ende për shumicën (pjesën më të madhe) e konsumatorëve të tij, është praktikë e pa zbatueshme.

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilo

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d