BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Shëndeti

Studimi zbulon cilat janë përfitimet shëndetësore të kokoshkave

Studimi zbulon cilat janë përfitimet shëndetësore të

Në pyetjen se a janë kokoshkat të mira për shëndetin, mund të themi se varet nga vaji i përdorur, çdo erëz e shtuar si dhe ndoshta nga vetë kokrra e misrit.

Misri (madje edhe në formën e tij të skuqur) është një drithë i plotë dhe drithërat janë një burim i rëndësishëm i vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve që luftojnë sëmundjet kryesore.

Hulumtimet sugjerojnë se marrja e drithërave të plota lidhet me një jetë më të gjatë, më pak inflamacion dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, kancerit, diabetit etj. Në përdorimin e kokoshkave ka rëndësi mënyra se si ato përgaditen dhe çfarë vaji përdoret. Vajrat më të mirë janë yndyrat e pangopura anti-inflamatore (MUFA), të shëndetshme për zemrën, veçanërisht vaji i avokados dhe vaji i ullirit ekstra i virgjër. Ndërsa, vaji si ai i sojës dhe i lulediellit po ashtu i farave të pambukut priren të jenë pro-inflamator.

Sipas nutriconistëve edhe erëzat kanë një rol të rëndësishëm në këtë aspekt. Në kokoshkat e paketuara, erëzat mund të jenë të thjeshta si kripa e detit dhe piper i zi. Ose përbërësit mund të përfshijnë përbërës të zakonshëm të qumështit, të tilla si gjalpë dhe djathë, ndërsa disa kokoshka janë të bëra me sheqer ose ëmbëlsues të tjerë.

Kokoshkat mund të jenë një rostiçeri e shëndetshme, por cilësia ushqyese ndryshon në mënyrë të konsiderueshme. Madhësia e servirjes së kokoshkave është zakonisht tre deri në tre gota e gjysmë.