BREAKING NEWS

Del fotoja/ Vrasja makabre që tronditi Durrësin, kjo është gruaja, nënë e tre fëmijëve që u vra sot me levë nga bashkëshorti

Del fotoja/ Vrasja makabre që tronditi Durrësin, kjo është
x

Shëndeti

Studimi/ Zbuloni si ndikon veza tek ata persona që vuajnë nga zemra

Studimi/ Zbuloni si ndikon veza tek ata persona që vuajnë nga zemra

Një studim i rreth gjysmë milioni njerëzish në Kinë sugjeron se një vezë e përditshme mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve.

Ekspertët theksojnë se konsumi i vezëve duhet të jetë pjesë e një jetese të shëndetshme.

Por frika se të hahet shumë vezë mund të jetë e keqe për ju duket se hidhet poshtë.

"Mund të mendojmë për shumë kufizime dhe paralajmërime për hulumtimet rreth ushqimit, por mesazhi i marrjes së këtij hulumtimi nga një studim i madh nga Kina është se së paku deri në një vezë në ditë nuk lidhet me rrezikun e rritur kardiovaskular dhe në maksimum deri në një vezë në ditë mund të ketë edhe përfitime shëndetësore", thotë Prof Nita Forouhi, nga Universiteti i Kembrixhit, duke komentuar punën.

Studimi i publikuar në revistën "Heart", ndjek vite të lajmeve jo të mira për vezët nga frika salmonelës dhe kolesterolit.

BBC News bën një ndarje të çështjeve

Sa shumë?

Këto ditë, shumica e mjekëve inkurajojnë ngrënien e vezëve si pjesë e një diete të shëndetshme, pasi ato janë një nga ushqimet më natyrale që përmbajnë nivele të larta të proteinave, vitamina A, D, B dhe B12, si dhe lutein dhe zeaxanthin që mund ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të syve në pleqëri.

"Një, madje dy në ditë është absolutisht mirë," thotë Dr Frankie Phillips, nga Shoqata Britanike Dietetike.

"Njerëzit nuk duhet të frikësohen nga të ngrënin shumë vezë".

Ndoshta i vetmi paralajmërim, thotë Dr Phillips, është se të hahet shumë nga çdo ushqim i veçantë "do të thotë të humbasësh ushqyes të tjerë në ushqime të tjera".

Gjithashtu, ndërsa vezët janë "një burim i madh i proteinave", Dr Phillips paralajmëron se zakonisht ne kemi mjaft proteina në dietën tonë dhe shumë (dy ose tri herë më shumë se shuma e rekomanduar ditore) "mund të vendosë një tendosje në veshka".

Kolestetori

Fondacioni britanik Heart (BHF) hodhi këshilla për të kufizuar konsumin e vezëve në tre javë në vitin 2007 në dritën e provave të reja rreth kolesterolit.

Sipas këshillave aktuale të NHS, "edhe pse vezët përmbajnë kolesterol, sasia e yndyrës së ngopur që hamë ka më shumë efekt në sasinë e kolesterolit në gjakun tonë sesa kolesterolin që marrim nga vezët".

Me fjalë të tjera, kur është fjala për kolesterolin, vezët nuk janë problemi - yndyra e ngopur është. Pra, është e rëndësishme se si t'i gatuani ato.

Sipas "Heart", një vezë mesatare (58g; 2oz) përmban rreth 4.6g yndyrë, rreth një lugë çaji. Por vetëm një e katërta e kësaj është e ngopur, lloji që rrit nivelin e kolesterolit në trup. Shtoni gjalpë ose krem, dhe kjo është një histori tjetër.

Salmonela

Ish-ministri i Shëndetësisë Edwina Currie do të shoqërohet përgjithmonë me frikën shëndetësore që ajo bëri pas komenteve për vezët dhe salmonelën.

Në dhjetor 1988, ajo tha: "Shumica e prodhimit të vezëve në këtë vend, e trishtueshme, tani janë prekur me salmonelën".

Deklarata e zonjës Currie përfundimisht çoi në dorëheqjen e saj.

Megjithatë, në atë kohë kishte probleme me salmonelën në vezë. Dhe nga 1990 prodhuesit filluan një program vaksinimi.

Marku Lion, i gjetur në vezët më të disponueshme në treg, tregon se veza është hedhur nga një pulë e vaksinuar kundër salmonelës.

Vitin e kaluar, vezët me Markun Lion u shpallën të sigurta edhe për grupet vulnerabël, si gratë shtatzëna dhe fëmijët e vegjël.

Ekspertët thanë se rreziku i salmonelës në një vezë të lëngshme "është tani aq e ulët sa nuk duhet të shqetësoni".

Si t'i gatuani ato?

Për sa i përket konsumit të vezëve, mënyra më e mirë është t'i konsumoni të ziera.

Shumica e dietikëve nuk e rekomandojnë tiganisjen e një veze, për shkak të përmbajtjes së lidhur yndyrore dhe marrjes së kolesterolit në rritje.

Gatimi tërësisht i vezëve është alternativa më e sigurt nëse jeni ende të shqetësuar për helmimin me ushqime.

Si t'i ruani ato?

Asnjëherë mos blini vezë që janë të thyera ose plasaritura. BBC Good Food rekomandon ruajtjen e vezëve në frigorifer, në kutinë e tyre ose në një ndarje të veçantë të mbuluar.

E bardha e vezës zgjat deri në tre javë në një enë. E verdha do të zgjasë deri në tre ditë. Të dyja mund të ngrihen në frigorifer edhe për tre muaj.

Shumica e vezëve kanë jetëgjatësi prej 28 ditësh nga data kur janë bërë nga pulat.

Alergji nga vezët

Disa njerëz janë alergjikë ndaj vezëve. Është mjaft e zakonshme tek fëmijët nën pesë vjeç, por rrallë tek moshat e rritura.

Shumica e reagimeve janë të lehta:

skuqje dhe ënjtje rreth gojës

dhimbje stomaku

të vjella

diarre

Rrallë, ekziston një reagim i ashpër dhe kërcënues për jetën. Gjithmonë kërkoni këshilla mjekësore.

Për këdo që nuk është alergjik, "të gjitha këshillat dhe dëshmitë janë se ato janë të mira për t'u ngrënë në të gjitha format e tyre ... por se si t'i gatuani ato duhet të shihet", thotë Dr Phillips.

Përdoreni edhe kripën!