Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studiuesit japin alarmin: Ripërdorimi i vajit sjell këtë problem të rëndë shëndetësor

Postuar: 21/04/2019 - 10:36

 Ripërdorimi i vajit për të gatuar sjell probleme mjaft të rënda për shëndetin e njeriut.

Një ekip studimi në Universitetin e Ilinoisit në Urbana-Champaign ka testuar efektet e vajit të përdorur disa herë në tigan, në disa minj laboratori.

Rezultati?

Studiuesit zbuluan disa qeliza kanceri të gjirit, të cilat shumë shpejt u përhapën në pjesë të shumta të trupit të çdo miu.

Nuk u desh shumë kohë për të bërë dallimin  midis minjve të cilëve u ishte dhënë metastaza e vajit të ripërdorur katër herë më shumë se të tjerëve, të cilëve u ishte dhënë vaji i freskët.

Është e rëndësishme të theksohet se vaji i ripërdorur i gatimit nuk shkakton vetëm kancerin e gjirit, por nga rezultatet e studimit, duket se kanë një efekt në përhapjen e kancerit ekzistues.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në dietën tonë të përditshme.
 

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe