Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Për të gjithë ata që vuajnë nga diabeti, zbuloni pijen natyrale me efektet e insulinës

Postuar: 06/12/2018 - 10:59

Përdorimi i insulinës dhe medikamenteve, duket i paevitueshëm për njerëzit e diagnostikuar me diabet.

Me kalimin e kohës, niveli i triglicerideve dhe i tensionit të gjakut tek personat me diabet rritet ndjeshëm, duke nxitur kështu përdorimin e një sërë medikamenteve që shkaktojnë dëm në organizëm.

Të dhënat tregojnë se një regjim specifik ushqimor që përfshin fruta dhe perime të freskëta është shumë efikas.

Regjimi i shëndetshëm ushqimor kundër diabetit

Konsumoni fruta e perime të plota ose të shtrydhura.

Ju sugjerojmë t’i konsumoni të plota pasi sasia e frutave në lëngje është më e madhe dhe si pasojë, edhe sasia e sheqerit.

Ju duhet një vullnet i çeliktë dhe përkushtim i fortë për të konsumuar vetëm ushqime të gjalla e të pa gatuara, deri sa niveli i sheqerit në gjak të ulet.

Falë nivelit të ulur të sheqerit në gjak, ju humbisni edhe shumë në peshë.

Regjimi me ushqime të freskëta e të pa gatuara, do ta vini re që do t’ju transformojë.

Në rreth katër muaj, do të arrini të normalizoni tensionin, peshën dhe trigliceridet.

Të gjitha këto arritje falë zgjedhjeve të shëndetshme dhe jo ilaçeve.

Sipas të dhënave një nga lëngjet më të rekomanduara, është një kombinim fitues për shëndetin.

Përbërësit:

5 kivi

Një grusht me spinaq (ose sipas dëshirës e zëvendësoni spinaqin me kale, lëpjetë ose pazi)

2 banane

2 mollë

Gjysmë litri ujë

Përgatitja:

Hidhini të gjithë përbërësit në një mikser dhe përziejini së bashku.

Shtoni ujin dhe përziejeni sërish.

Pini rreth gjysmë litri të lëngut në mëngjes dhe pjesën tjetër gjatë ditës.

Nëse ndiheni të uritur hani fruta, sallata dhe peshk ton, sepse trupi do të ketë nevojë për vitaminën B12.

E bukura e këtij regjimi është se nuk do të ndiheni të uritur.

Truri dhe trupi e merr të gjithë informacionin që i nevojitet nga gjaku, ku edhe gjenden ushqyesit më të dobishëm.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 19:57

Pasi dobësohen shumë persona nuk arrijnë dot të humbin shëndetin e fituar në fytyrë dhe kjo kthehet shpesh në problem për paraqitjen.

Postuar: 10/12/2018 - 18:40

Telefoni është kthyer në një mjet të pandashëm teknologjik në përditshmërinë tonë.Përmes tij ne k

Postuar: 10/12/2018 - 18:38

Doktori gjerman Maren Franz ka kryer një sërë studimesh dhe rezultatet e arritura i ka përmbledhu

Postuar: 10/12/2018 - 13:58

Ajo është pjesë e kompleksit të vitaminave B dhe ndryshe njihet si vitamina H.

Postuar: 10/12/2018 - 13:57

Si të humbas peshë, pa vajtur në palestër?
 

Postuar: 10/12/2018 - 13:48

Gjakderdhja në hundë, e quajtur ndryshe epistasa, përfshin rrjedhjen e gjakut nga brenda hundës

Postuar: 10/12/2018 - 10:01

Përpara shpikjes së frigoriferëve me ngrirje, ruajtja afatgjatë e ushqimeve bëhej me ndihmën e dë