BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x

Shëndeti

Të shijshme dhe të shëndetshme! Ja arsyet pse duhet të hani mandarina çdo ditë

Të shijshme dhe të shëndetshme! Ja  arsyet pse duhet të hani

Jemi në sezonin e mandarinave. Këtë frut mund ta gjeni kudo, në dyqane, markete. Ato mund të hahe pas buke, por edhe gjatë ditës, madje mund të merren lehtësisht në çantë, ose kur jemi në punë. Përveç faktit që janë shumë të shijshme, mandarinat janë edhe shumë të shëndetshme!

-Është e pasur me vitamin dhe lëndë ushqyese

Mandarinat janë një burim bazë i vitaminës C. Në fakt, 1 mandarinë mesatare na siguron 26% të sasisë së rekomanduar ditore të kësaj vitamine. Në të njëjtën kohë, ato janë një burim i rëndësishëm i vitaminave A dhe B, ndërsa përmbajnë një sasi të konsiderueshme të kaliumit, tiaminës dhe acidit folik.

-Të pasura me anti-oksidantë

Mandarinat përmbajnë një sasi të konsiderueshme flavonoidësh dhe vitaminë C, të cilat janë antioksidantë dhe mbrojnë organizmin nga inflamacionet kronike dhe për pasojë nga sëmundjet e rënda, si kanceri, duke pasur edhe veti të dobishme në funksionimin e duhur të trurit.

Mbron sistemin imunitar

Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës c këto fruta të lëngshme mbrojnë sistemin tonë imunitar dhe janë një mburojë kundër ftohjes së zakonshme, por edhe kundër infeksioneve në përgjithësi.
Në të njëjtën kohë, substancat që gjenden në lëvozhgat e mandarinës dhe mbeten në duart tona kur e pastrojmë, mbrojnë trupin kundër ashpërsisë së reaksioneve alergjike.