BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Shëndeti

Të zgjatë jetëgjatësinë! Ky ushtrim këshillohet për të gjithë personat që vuajnë nga hipertensioni

Të zgjatë jetëgjatësinë! Ky ushtrim këshillohet

Presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme që prek më shumë se një të katërtën e të gjithë të rriturve në një moment të jetës së tyre. Gjendja, e cila njihet edhe si hipertension, mund të shkaktohet nga një dietë jo e shëndetshme ose nga mungesa e stërvitjes. 

Presioni i lartë i gjakut ushtron stres shtesë në organet tuaja vitale, të cilat përfundimisht mund të çojnë në disa komplikime vdekjeprurëse – duke përfshirë një atak në zemër ose goditje në tru. Por ju mund të zvogëloni rrezikun e hipertensionit duke ushtruar rregullisht. Këto janë ushtrimet më të mira për të shmangur këtë gjendje.

Çiklizmi, noti, tenisi dhe vrapi mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, sipas shoqatës bamirëse Blood Pressure UK.

Këto janë të gjitha llojet e aktivitetit aerobik, të cilat përdorin të gjitha grupet kryesore të muskujve në trup dhe fokusohen në zemrën dhe enët e gjakut. Ata gjithashtu nuk do ta rrisin shpejt presionin e gjakut në një periudhë të shkurtër kohore, ndryshe nga disa lloje të tjera ushtrimesh, thotë ai.

“Llojet e ndryshme të ushtrimeve dhe aktiviteteve kanë efekte të ndryshme në trupin tuaj”, thotë Blood Pressure UK.

Disa ushtrime janë aq intensive sa që do t’ju duhet leja e mjekut nëse keni presion të lartë të gjakut.

Është gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që të bëni mjaftueshëm ushtrime. Të gjithë duhet të synojnë të bëjnë të paktën 150 minuta aktivitet me intensitet të moderuar çdo ditë.