BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Shëndeti

Temperaturat e larta shtojnë problemet tek të sëmurët me hipertension, kardiologia tregon si duhet të kujdeseni 

Temperaturat e larta shtojnë problemet tek të sëmurët me

Vuani nga hipertensioni dhe këto ditë të nxehta po përjetoni ndjesi të fikëti dhe dobësi trupore? Konsultohuni me mjekun pasi temperaturat e larta ndikojnë në luhatjen e vlerave të presionit të gjakut.

“Për shkak të temperaturave shumë të larta që po kalojmë tani gjatë kësaj stine shumë të nxehtë , enët e gjakut, qoftë arteriet, qoftë venat zgjerohen së shumti. Kjo bën që trupi të humbasë më shumë lëngje dhe për këtë arsye pacientët hipertonikë në këto kushte përjetojnë vlera të ulëta të tensionit që shoqërohen me ndjenjën e të fikëtit, marrje mendsh apo dobësi trupore. Por, duhet pasur parasysh që një pjesë e pacientëve mund të përjetojnë edhe kriza hipertensive. Shpesh në verë, ne i përgjysmojmë dozat e medikamenteve. Shpesh, ua heqim fare, por kjo nuk do të thotë se ata janë shëruar nga hipertensioni.”

Kardiologia Jorida Djamandi këshillon për kujdes me mënyrën e të ushqyerit. Mjekja ndalet veçanërisht tek personat mbi 50 vjeç që kanë dhe probleme të tjera shëndetësore.

“Të gjithë pacientët mbi 50 vjeç  që kanë probleme të zemrës, veshkave apo të mushkërive, duhet të kenë parasysh që duhet të hidrohen shumë mirë. Të kufizojmë marrjen e pijeve me sheqer apo ato alkoolike. Nëse konsumojnë shumë kafe, të reduktojnë konsumimin e tyre apo të pinë kafe dekafeinato. Mund të rrisin pak sasinë e kripës gjatë verës që të mos kenë problemin e hipotensionit. Dhe, duhet të kenë kujdes që të kenë një dietë të ushqyeshme, të marrin sa më shume fruta e perime.”

Kardiologia Djamandi sugjeron gjithashtu të shmangen dalja në orët e pikut të temperaturave dhe të mbahen nën kontroll dhe vlerat e tensionit.