BREAKING NEWS

Spastrimet në PS, Rama fut në lista ministrat jo deputetë, zv/ministra, drejtorë e ish-anëtarë të LSI, zbulohen emrat që spostojnë veteranët

Spastrimet në PS, Rama fut në lista ministrat jo deputetë,
x

Shëndeti

Tingëllon e çuditshme, por e thonë hulumtimet e fundit! Kjo perime e preferuar për shumë prej nesh është përgjegjëse për erën e djersës tuaj

Tingëllon e çuditshme, por e thonë hulumtimet e fundit! Kjo

Mund të tingëllojë e çuditshme, por sipas hulumtimeve, një perime (edhe pse normalisht është një frut) është përgjegjëse për erën e keqe të djersës. Por, para se t’ju zbulojmë se kush është, le të fillojmë nga fillimi.

Era e keqe e trupit shkaktohet nga bakteret që jetojnë në zona ku kryesisht djersijmë (sqetulla, këmbë etj.) Siç është Corynebacterium. Sigurisht, sa më shumë të djersitemi aq më keq është.

Erë e keqe e djersës sigurisht që varet, përveç kësaj, në një masë të madhe nga ushqimet që ne konsumojmë pasi shumë prej tyre e bëjnë problemin më të mprehtë.

Në kategorinë e këtyre ushqimeve bën pjesë një perime e preferuar, për shumë njerëz si domatja. Sipas ekspertëve, kërcelli i domates përmban një vaj esencial që përmban terpene, substanca që u japin frutave dhe perimeve të caktuara aromën dhe shijen e tyre karakteristike (p.sh. në portokall).

Pra, nëse i përkisni kategorisë së atyre që djersijnë shumë, duhet të dini edhe rolin që luajnë domatet në erën e djersës suaj.