BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x
BREAKING NEWS

Reshje shiu dhe ulje temperaturash, meteorologu Hakil Osmani parashikon si do të jetë moti në gusht, surprizat që na presin javën e ardhshme dhe kthesa e madh pas datës 15

Reshje shiu dhe ulje temperaturash, meteorologu Hakil Osmani parashikon si do
x
BREAKING NEWS

“Ma tregoi Fatos Nano në burg”, Idajet Beqiri plas ‘bombën’ për Ilir Metën

“Ma tregoi Fatos Nano në burg”, Idajet Beqiri plas
x

Shëndeti

“Trajtimi i sëmundjeve me perime e fruta sipas ngjashmërisë me organet e trupit tonë”, eksperti i shëndetit bën publike informacionet që duhet t’i dimë të gjithë

“Trajtimi i sëmundjeve me perime e fruta sipas ngjashmërisë

Herbalisti Irfan Gjeçi shprehet se natyra është ajo që na vjen në ndihmë për të kuruar sëmundje të ndryshme, përmes perimeve dhe frutave që na dhuron.

Gjeci ka prezantuar një listë të gjatë duke iu referuar shqetësimeve të ndryshme, dhe trajtimit me fruta e perime që u ngjasojnë formës së organeve përkatëse që janë prekur nga patologjitë.

Ai heq vija paralele mes domates e formës së zemrës. Gjeci thotë se domatja lehtëson qarkullimin e gjakut. Më tej vlerëson xhinxherin për të luftuar bakteret e mikrobet në zorrë si antiiflamator i fuqishëm, ndërsa gjen ngjashmëri tek karrota e prerë tërthorazi e syve, si një terapi e dobishme edhe qelizat tumorale.

Arrat sipas tij i shërbejnë trurit, patatet e ëmbla, pankreasit pasi lufton qelizat kancerogjene madje stabilizon dhe insulinën. Gjeci veçon specin e kuq për të parandaluar hemorragjinë cerebrale, e ndalet tek qepa, si një perime që vepron mirë tek mukoza e stomakut. Fiku e bananet për patologji të aparatit riprodhues tek meshkujt, si dhe shegët për vezoret.

Gjethet e ullirit janë në përdorim të gjerë për hepatitet, ndërsa kokrrat e ullirit për vezoret dhe sytë, duke qenë se janë të pasura me acide yndyrore. Brokoli është mbreti i perimeve, kuron alzheimerin, portokalli për kancerin e gjirit, ku Gjeci shton se gratë që ndjekin kimioterapinë duhet të pijnë 2-3 l lëng portokalli. Herbalisti Gjeci këshillon përdorimin e produkteve bio, me qëllim parandalimin e sëmundjeve.