BREAKING NEWS

Temperaturat e ulëta mbërthejnë vendin, ministrja Kushi publikon udhëzimin e rëndësishëm për shkollat

Temperaturat e ulëta mbërthejnë vendin, ministrja Kushi publikon
x

Shëndeti

Tre sekrete për kafen që nuk ua thotë askush, por që do t’iu ndryshojnë jetën

Tre sekrete për kafen që nuk ua thotë askush, por që do

Ka një numër njerëzish që kërkojnë një përgjigje për pyetjen, a është kafeja e mirë për lëkurën tuaj? Epo, përgjigja për këtë pyetje është një PO. Pra, nëse jeni duke kërkuar për përfitimet e kafesë në lëkurë, atëherë jeni në vendin e duhur. Ekzistojnë një numër mitesh në lidhje me kafen që ndikon negativisht në lëkurë, por në të vërtetë, është një fakt i vërtetuar shkencërisht se kafja në të vërtetë ju bën më të bukur.

Antioksidantët e mbushur në fasule kafeje janë në fakt të mira për lëkurën tuaj dhe e bëjnë lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të bukur. Kështu që këtu është se si kafe ofron bukuri duke marrë:

# 1: kafe e ndriçon fytyrën tuaj:

Duke pasur fytyrë të ndezur dhe të ndritshme është ëndrra e të gjithëve, por për fat të keq, është shumë e vështirë për t’u marrë. Por nëse keni kavanozë në kabinetin tuaj të kuzhinës, ju nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Kafeja për lëkurën është ndriçues i madh. Pastrimi i kafesë mund të ndihmojë në pastrimin e poreve, shkëlqimin e lëkurës dhe shtresimin e saj. Acidi në kafe ndihmon në ruajtjen e pH-së të lëkurës dhe ndihmon për të rritur shtresën mbrojtëse të lëkurës. Kjo ndihmon të shkëlqejë lëkurën dhe në fund të fundit, të ndihmojë atë të duket më mirë dhe e qartë.

# 2: Kafja ndihmon për të shmangur kancerin e lëkurës:

Kanceri i lëkurës është bërë mbizotërues për vitet e fundit dhe parandalimi për këtë është i nevojshëm. Për të mbrojtur veten nga rrezet e dëmshme UV nga dielli, ju mund të zëvendësoni të gjitha produktet tuaja të shtrenjta me një kavanoz kafeje. Sipas studimit të publikuar në Proceset e Akademisë Kombëtare të Shkencave, pjekja e kafesë mbi pjesët e prirura nga djegiet mund të ndihmojë në luftimin e rrezeve të rrezikut nga kanceri dhe rrezatimeve të tjera të dëmshme që dalin nga dielli.

# 3:  Sytë e lodhur:

Nëse doni të ndërprisni stresin tuaj nga rutina e punës gjithë-ditore, atëherë kafeja është gjëja më e mirë që mund të keni. Çdo krem që premton të lehtësojë qarqet tuaja të errëta dhe shpaketon fryrjet nën sy, përmbajnë kafeinë që dehidraton dhe ngushton enët e gjakut. Efekti i konstruksionit të kafesë është i njohur për të trajtuar rrathët e zinj të syve, duke përmirësuar kështu dukjen tuaj.

Përfitimet e kafesë në shëndetin e përgjithshëm:

Jo vetëm kafja, kafja ka një gamë përfitimesh në shëndetin e përgjithshëm të konsumatorit. Një numër i studimeve të kryera kanë zbuluar se pirja e një filxhan kafe në ditë mund të ulë rrezikun e disa sëmundjeve si ajo paketat e disa ushqyesve të mëdha dhe anti-oxidants.

Kafeina, përbërësi aktiv i kafesë të birrës blen neurotransmetuesin e trurit të quajtur Adenozinë që në fund të fundit çon në efekt stimulues. Ky efekt nxitës i kafesë rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson funksionet e trurit dhe përmirëson disponimin.