BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Shëndeti

Tritan Kalo i shqetësuar për situatën, lëshon paralajmërimet: Infeksioni më i madh...

Tritan Kalo  i shqetësuar për situatën, lëshon

Lidhur me infeksionet e stinës, ka shprehur shqetësimin e tij edhe mjeku infeksionist Tritan Kalo e veçanërisht për “linjën e dhenve”. Ai i ka kërkuar kolegëve të tij që të kenë kujdes me prononcimet e tyre në media lidhur me këto infeksione, por edhe lidhur me mesazhet që përçojnë  me përdorimin e antibiotikëve.Përmes një statusi në Facebook, Kalo shprehet se prononcimet e gabuara për “linjën e dhenve” dhe infeksioneve të tjera krijojnë “tollovi” në lidhje me origjinën virale të ktij infeksioni dhe ndërlikime të tij, ndaj sipas tij është me rëndësi të dihet se ka edhe mjekime specifike antivirale. Kalo gjithashtu shprehu revolt për “Gjithologët”, që nisën të “lulëzonin” që në kohën e pandemisë, që sipas tij është një sëmundje infective që po përhapet edhe më tej.

Statusi i plotë:

Në këto muaj INFEKSIONESH nga më të ndryshmet VIRALE në çdo moshë fëminore dhe jo vetëm, sidomos Virozat Stinore përfshirë edhe GRIPIN, “shtigjet për mbipërdorimet e Antibiotikëve” janë të shumta….Në këtë periudhë të vitit ka aty-këtu edhe raste të Variçelës në moshat parashkollore dhe në ato shkolloret….KUJDES kolegë të nderuar në prononcimet tuaja jo vetëm në lidhje me këtë infeksion, por edhe në lidhje me infeksionet e tjera virale të stinës….Përçimi nëpërmjet TV i mesazhit se: “Antibiotikët mundet të mos jenë të efektëshme në mjekimin e Variçelës (‘Lisë së dhënve’-TK)”, jo vetëm shpije ujë në këto “shtigje”, por krijon tollovi në lidhje me origjinën virale të këtij infeksioni e të ndërlikimeve të mundëshme të tij, kur për format e rënda e grupet e riskut për këto forma të infeksionit, ka edhe një mjekim specifik antiviral….Popullata në rradhë të parë duhet informuar në lidhje me kohën e heshtjes/inkubacionit të kësaj sëmundje, dhe sidomos për rreziqet e përhapjes së saj para (3-6 ditë) dhe pas shfaqjes së bashkësisë së katër elementëve të saj makul-papul-vezikul-krustë/koriçkë (14-15 ditë), për të ulur sa të jetë e mundur shkallën e përhapjes së saj në kolektivitetet parashkollore ose ato shkollore… NUK po na hiqet nga ekrani dukuria negative e vërejtur sidomos përgjatë Pandemisë së Covid-19, ajo e GJITHOLLOGJISË, “një sëmundje infektive” që rrezikon të përhapet edhe më tej….Together forever!!!