BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Shëndeti

Truket e amvisave me përvojë, katër mënyra për të kontrolluar nëse vezët janë të prishura

Truket e amvisave me përvojë, katër mënyra për të

Vezët janë një nga ushqimet më të zakonshme dhe shumica e njerëzve kanë gjithmonë të paktën disa në frigorifer.

Megjithatë, vezët kanë edhe një datë skadencë dhe me çdo kusht dëshironi të shmangni dhimbjet e stomakut dhe të përzierat që mund të shkaktojë një vezë e prishur.
Amvisat me përvojë kanë disa mënyra të provuara për të kontrolluar cilësinë e vezëve.

Lundrues

Nëse nuk jeni të sigurt nëse vezët që keni blerë janë të freskëta, vendosini në një gotë të mbushur me ujë të ftohtë. Nëse bien deri në fund, janë të freskëta dhe nëse notojnë, është shenjë se duhet t’i hidhni.

Patinazhi

Ekziston një mënyrë tjetër për të kontrolluar, dhe ajo është të merrni një pjatë të cekët dhe të vendosni një vezë të freskët mbi të. Nëse shihni që e bardha e vezës rrëshqet mbi të dhe e verdha nuk është kompakte, mos e përdorni.

Shmangni vezët e plasaritura

Vezët e plasaritura nuk duhet të përdoren kurrë. Nëse vëreni se ka një substancë pluhur ose rrëshqitëse në guaskë, është e mundur që ajo të jetë prishur. Kur çani vezën, shikoni për shenja prishjeje dhe gjurmë të ngjyrës së gjelbër ose rozë.

Era
Para se të përdorni vezën, thyeni atë në një enë dhe nuhatni. Vezët e kalbura zakonisht kanë një erë squfuri . Veç kësaj vezët e prishura kanë një të verdhë të zbehtë, ndërsa ato të shëndetshmet kanë një ngjyrë të theksuar.