BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Shëndeti

U ngritët papritur dhe keni marrje mendsh? Studiuesit ngrenë shqetësimin: Rrezikoni të prekeni nga kjo sëmundje serioze

U ngritët papritur dhe keni marrje mendsh? Studiuesit ngrenë

Marramendja e papritur që disa njerëz ndiejnë kur ngrihen papritur nga një pozicion ulur, mund të jetë një shenjë për të marrë masa dhe për ta parë më seriozisht shëndetin tonë, pohon një studim i ri.

Hipotensioni ortostatik , siç quhet ndryshe marramendja e papritur, ndodh kur presioni i gjakut i një personi bie ndjeshëm pasi lëviz në një pozicion në këmbë. Kjo sipas studiuesve mund të tregojë një rrezik të shtuar të demencës në të ardhmen.

Studimi, i botuar në Neurology, revista mjekësore e Akademisë Amerikane të Neurologjisë, zbuloi lidhjen me sindromën e rënies konjitive vetëm tek njerëzit që përjetuan një rënie të presionit sistolik të gjakut.

Presioni sistolik është numri i parë në matjen e presionit të gjakut dhe hipotensioni sistolik ortostatik u përkufizua si një ulje prej të paktën 15 mmHg pas qëndrimit në këmbë nga një pozicion ulur.

Studimi përfshinte 2,131 njerëz me një moshë mesatare 73 vjeç dhe pa histori mjekësore të demencës.

Matjet e presionit të gjakut janë marrë në fillim të studimit dhe pas një, tre dhe pesë vjetësh. Në total, 15% e kampionit paraqitën hipotension ortostatik, 9% hipotension sistolik ortostatik dhe 6% hipotension diastolik ortostatik.

Gjatë 12 viteve të ardhshme, vlerësimi shëndetësor i pjesëmarrësve tregoi se 462 njerëz (22% e totalit) zhvilluan demencë.

Njerëzit me hipotension ortostatik sistolik, kishin pothuajse 40% më shumë gjasa për të zhvilluar demencë. Konkretisht, 50 nga 192 me hipotension postural sistolik (26%) zhvilluan sëmundjen, ndërsa nga 1939 individë pa këtë hipotension, 412 (21%) zhvilluan demencë.

Kur studiuesit morën parasysh faktorë të tjerë që mund të rrisin shanset e demencës, si diabeti, pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit, shanset e zhvillimit të sëmundjes u rritën me 37% tek ata që kishin hipotension sistolik ortostatik.

Një gjetje e dytë e rëndësishme tregoi se ndryshimet më të mëdha në presionin sistolik të gjakut gjatë ngritjes nga pozicioni ulur, me kalimin e kohës rritën në mënyrë të barabartë shanset për demencë.