Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U thoni lamtumirë kileve të tepërta me dietën me oriz dhe mollë

Postuar: 14/03/2019 - 18:01

Falë dietës së orizit dhe mollës do të jetë e mundur humbja e 5 kg në vetëm 7 ditë. Duke qenë një dietë hipokalorike, është e domosdoshme të mos kaloni 7 ditë dietë. Kjo dietë do të na lejojë të pastrojmë trupin tonë, falë kontributit të së paku 2 litra ujë në ditë dhe aktivitetit të moderuar fizik.
 
Menuja e javës së orizit dhe dietës së mollës:
 
E hënë
 
Mëngjesi: një gotë qumësht, një biskotë, një mollë, një kafe.
 
Zemra: 2 mollë.
 
Dreka: 150 g hake, sallatë të përzier dhe një tas oriz.
 
Zemra: sallatë frutash me mollë, banane dhe boronica.
 
Darka: 70 g oriz kaf me kungull të njomë, një vezë e zier, një mollë.
 
E martë
 
Mëngjesi: oriz me kos, një mollë, 2 arra, një kafe.
 
Zemra: një mollë dhe një portokall.
 
Dreka: 70 g oriz me vaj të papërpunuar, kos, sallatë të përzier.
 
Zemra: një mollë, një banane
 
Darka: Dy vezë të ziera me brokoli të zier përzier me vaj dhe limon, një mollë.
 
E mërkurë
 
Mëngjesi: një gotë qumësht, 2 biskota, një tas me oriz, një mollë, një kafe.
 
Zemra: 1 mollë
 
Dreka: 100 gam filetopule e pjekur, spinaq i zier, i përgatitur me një lugë gjelle vaji dhe limoni, 50 gram oriz.
 
Zemra: një mollë dhe një dardhë.
 
Darka: speca të mbushura me oriz gatuar në furrë, kos, një mollë.
 
E enjte
 
Mëngjesi: një kos pa yndyrë me oriz, 3 arra dhe një mollë, një kafe.
 
Zemra: një mollë dhe një portokall.
 
Dreka: 100 g rizoto, sallatë mikse, dy biskota.
 
Zemra: një lëng portokalli, një mollë.
 
Darka: 80 gram oriz me një fileto pule, një mollë.
 
E premte
 
Mëngjesi: një gotë qumësht, 2 kokrra mollë.
 
Snack: një mollë dhe një dardhë.
 
Dreka: 120 gram oriz dhe sallatë, dy ëmbëlsira.
 
Zemra: një mollë dhe një portokall.
 
Darka: 80 m risoto me kërpudha, sallatë, një mollë.
 
E shtunë
 
Mëngjesi: kos me oriz, një mollë, 3 arra.
 
Zemra: një mollë
 
Dreka: 60 gram oriz me domate, brokoli e zier.
 
Zemra: një mollë dhe një lëng portokalli.
 
Darka: supë me perime, një vezë e zier, dy ëmbëlsira.
 
E diel
 
Mëngjesi: një gotë qumësht, 2 biskota, një mollë, dy arra.
 
Zemra: një mollë dhe një banane.
 
Dreka: 60 gram risoto me shafran, sallatë mikse.
 
Zemra: dy mollë.
 
Darka: fileto pule e pjekur në skarë, spinaq i zier përzier me vaj dhe limon.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 19:14

Kafeja është një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë.Disa mendojnë se qumështi i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme për kafen e tyre.

Postuar: 21/05/2019 - 18:21

Ushqyerja me gji mund të jetë diçka instiktive dhe mund të duhen vetëm pak gjëra që duhet të mban

Postuar: 21/05/2019 - 15:37

Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetës

Postuar: 21/05/2019 - 14:48

Shega përmban një molekulë që quhet urotilina, e cila sipas analizave, rezulton se forcon ndjeshë

Postuar: 21/05/2019 - 12:55

Ndoshta ju keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por ju a e dini se çfarë n

Postuar: 21/05/2019 - 10:18

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë

Postuar: 21/05/2019 - 09:59

Variçet janë një nga arsyet kryesore pse femrat nuk veshin funde apo veshje të shkurtra.