Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vaj ulliri dhe Aloe Vera, trajtimi që duhet ta bëjmë të gjithë

Postuar: 20/11/2018 - 08:41

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës.

Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Të dy produktet janë të rekomanduara fort për hidratimin dhe përkujdesjen ndaj lëkurës.

Aloe Vera e përthith shumë mirë vajin e ullirit.

Për më tepër, duke qenë se vaji i ullirit është i pasur me vitaminat E, A dhe K, ai është një pasuri më vete.

Aloe vera nga ana tjetër është përshkruar prej shekujsh si ‘bima e përjetësisë.’

Aloe vera është një burim shumë i pasur mineralesh dhe amino acidesh.

Duke bashkuar vajin e ullirit me xhelin e aloe verës ju mund të prodhoni një solucion ushqyes për lëkurën.

Përgatitja

Për këtë ju nevojitet një gjethe e madhe e aloe verës dhe dy lugë gjelle me vaj ulliri.

Përzieni xhelin e brendshëm të gjethes me vajin e ullirit në mikser dhe kremin përdoreni çdo mëngjes dhe në mbrëmje.

Ky krem krejt natyral do t’i japë lëkurës shkëlqim dhe elasticitet.

Për më tepër, ajo do të jetë e butë si e një bebeje.

Vlerat e tjera të aloe veras

Të dhënat e publikuara nga “The Journal of Environmental Science and Health”, tregojnë se Aloe Vera ka vlera të fuqishme në betejën kundër baktereve, virozave dhe mykut.

Këto veti e bëjnë këtë bimë të dobishme në pastrimin e organizmit nga toksinat dhe në fuqizimin e sistemit imunitar.

Por këto nuk janë vlerat e vetme të bimës së aloe verës.

Kjo bimë e mrekullueshme përmban 20 nga 22 amino acidet esencialë për të cilat ka nevojë organizmi i njeriut, por edhe acid salicilik që lufton inflamacionin dhe bakteret.

Përveç rolit të pastrimit të organizmit, Aloe Vera përqendrohet kryesisht tek largimi i toksinave nga stomaku, veshkat, shpretka, tëmthi dhe mëlçia.

Aloe vera forcon sistemin tretës dhe ofron një alternativë të shëndetshme për ata që vuajnë nga artriti.

Mënyra më e rekomandueshme është që të pini lëngun e bimës, të cilën mund ta rrisni vetë në shtëpinë tuaj.

Kombinojeni xhelin në lëngjet tuaja të preferuara të frutave dhe perimeve ose pijeni veçmas. Sigurohuni që të përdorni xhel të pastër që nxirret nga pjesa e brendshme e gjetheve të bimës.

Shija e xhelit mund të jetë pak e athët dhe e hidhur, por mund ta përzieni me pak mjaltë dhe të përfitoni vlera të shumëfishta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 22:32

Tentativa e një gruaje kohët e fundit për spastrim të toksinave të trupit duke pirë 1 litër salcë soje brenda disa orëve, shkoi tmerrësisht keq, teksa ra në koma dhe pësoi dëmtime të përhershme të sistemit nervor.

Postuar: 11/12/2018 - 20:23

Ka 2 arsye kryesore pse mund të kemi probleme me stomakun: stresi i përhershëm dhe probleme me an

Postuar: 11/12/2018 - 18:02

Një studim i ri i  University of Surrey në Britani ka zbuluar një lidhje mes meditimit dhe

Postuar: 11/12/2018 - 13:50

Përdorimet e terapisë me avull datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë.

Postuar: 11/12/2018 - 09:42

Spinaqi konsiderohet si një bimë e shkëlqyer për shëndetin e organizmit.

Postuar: 11/12/2018 - 09:30

Ndryshimi i motit nuk është kurrësesi në dorën tonë, megjithatë luhatjet drastike të temperaturav

Postuar: 11/12/2018 - 08:46

Diabeti është një sëmundje që mund të prekë çdo moshë.