BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin: 130 raste të reja brenda 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin: 130 raste të
x

Shëndeti

Valojeni dhe pijeni si çaj të ngrohtë, ja cilat sëmundje shëron hithra: Bën mrekulli!

Valojeni dhe pijeni si çaj të ngrohtë, ja cilat sëmundje

Dhimbjet e kyçeve vijnë për shkak të sëmundjeve dhe problemeve të ndryshme shëndetësore, duke i lënë pacientët në agoni dhe vuajtje.

Hithra kundër dhimbjeve të artritit – Tri mënyra si ta përdorni ...

Këto dhimbje trajtohen me disa kura mjekësore, dhe një prej më të mirave është ajo e hithrës. Kjo bimë është shumë efikase në zbutjen e dhimbjeve. Ajo lufton inflamacionin në organizëm, pakëson ënjtjen dhe largon dhimbjen.

Një nga mënyrat më të mira për të përfituar nga këto vlera është çaji i hithrës së freskët ose të thatë. Çaji i hithrës përmban shumë minerale të shëndetshme përfshirë kalciumin, magnezin dhe hekurin. Kjo e bën këtë çaj,të jashtëzakonshëm për njerëzit që vuajnë nga anemia, por edhe për parandalimin e sëmundjes që gërryen kockat me kalimin e moshës.

Hithra, mbretëresha e bimëve mjekësore që shëron disa sëmundje ...

Çaji i hithrës së freskët

Për këtë çaj ju nevojitet një filxhan çaji me hithra të freskëta dhe dy filxhanë çaji me ujë. Mbani doreza gjatë pastrimit të hithrave dhe lajini me ujë të bollshëm. Më pas, hidhini në tenxhere dhe lërini të marrin një valë. Uleni zjarrin dhe lërini të ziejnë për pak kohë. Menjëherë më pas kullojeni lëngun dhe pijeni. Shtojini mjaltë nëse dëshironi.

Çaji duhet pirë i ngrohtë

Mund të pini një ose dy gota në ditë për sa kohë ta ndjeni veten më mirë. Çaji i hithrës është i fortë dhe ka një efekt të menjëhershëm në organizëm, për shkak të flavonoidëve, karotenoidëve, vitaminave dhe mineraleve. Hithra është veçanërisht e pasur me kalcium dhe magnez, madje më shumë se barishtet dhe zarzavatet e tjera.

Hithra “mbretëresha” e mjekësisë popullore, përdoret si kurues dhe ...