BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, zbardhen detajet e fundit

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

"Bëri spastrimin etnik më të madh të të gjitha kohërave", Berisha ka 'dy fjalë' për Ramën: Nuk guxon të bëjë regjistrimin e popullsisë

"Bëri spastrimin etnik më të madh të të gjitha
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x

Shëndeti

Varësia që të ‘vret’ ngadalë, cilat janë efektet pozitive të lënies së duhanit

Varësia që të ‘vret’ ngadalë, cilat janë

Efektet negative të tymit të duhanit janë të njohura mirë, por ç’të themi për efektet e mundshme pozitive të heqjes dorë nga ky zakon? A ka ndonjë rrugë kthimi për trupin e një duhanpirësi? Si pjesë e një raporti të lëshuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për Ditën Botërore kundër Duhanit, efektet potencialisht shkatërruese të pirjes së duhanit janë në të vërtetë larg rrugës së njëanshme.

Pas vetëm 20 minutash, fillojnë përmirësimet e para shëndetësore, me rënie të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut. Brenda 12 orësh nivelet e monoksidit të karbonit kthehen në normale dhe pas disa javësh funksioni i mushkërive rritet dhe qarkullimi përmirësohet. Edhe rreziku i shtuar për goditje në tru ose sëmundje koronare të zemrës zhduket brenda 15 viteve. Kanceri i mushkërive gjithashtu bëhet një kërcënim shumë më pak i rëndësishëm pas rreth dhjetë vjetësh.

Varësia që të ‘vret’ ngadalë, cilat janë