BREAKING NEWS

Publiku votoi, gara ashpërsohet, ky është banori që lë përfundimisht shtëpinë e Big Brother VIP

Publiku votoi, gara ashpërsohet, ky është banori që lë
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim takon Lulzim Bashën

Ambasadorja Yuri Kim takon Lulzim Bashën
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka nxjerr për herë të parë prapaskenat tronditëse: Si më “shiti” mua dhe Edi Palokën tek ambasada! Lulzim Basha do të arrestohet nëse shkon në këtë vend...

Flamur Noka nxjerr për herë të parë prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Mblidhet kryesia e PS-së, zbardhen emrat: Ja kush janë 6 kandidatët e mundshëm për 6 marsin

Mblidhet kryesia e PS-së, zbardhen emrat: Ja kush janë 6
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ MSH: Mbi 1000 të infektuar dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ MSH: Mbi 1000 të infektuar dhe 5 humbje
x
BREAKING NEWS

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe dëbore gjatë natës (Zonat e prekura)

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe
x

Shëndeti

Vendosni limon në sqetull para se të flini dhe do të befasoheni nga ajo që do t’iu ndodhë

Vendosni limon në sqetull para se të flini dhe do të befasoheni

Limoni është një nga frutat që mund të përdoret në një gamë të gjerë qëllimesh terapeutike, duke përfshirë edhe kujdesin tonë si kozmetikë. Më të popullarizuara dhe të rëndësishme vetitë terapeutike e limon se përfitim shëndetësor , është aftësia e tij për të stimuluar sistemin imunitar dhe antibacterial dhe antiviral të veprimit .

Në përgjithësi për ushqimin , limoni është një përbërës i veçantë dhe i fuqishëm sepse mund të stimulojë tretjen. Kjo është arsyeja pse rekomandohet veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga problemet e tretjes.

Një arsye tjetër pse duhet të konsumoni rregullisht limon është se ai është mjaft efektiv në detoksifikimin e mëlçisë, e cila grumbullon toksina dhe kimikate të tjera të rrezikshme që hyjnë në trup përmes konsumimit të ushqimeve jo të shëndetshme që ne hamë çdo ditë.

Ushqyesit dhe mineralet kryesore që përmban limoni janë pektina, bioflavonoidet , vitamina C , magnezi , kalciumi dhe acidi citrik . Të gjithë këta përbërës të fuqishëm janë treguar se luftojnë në mënyrë efektive shumicën e infeksioneve, por edhe forcojnë sistemin imunitar në të njëjtën kohë.

Lista e përfitimeve të mrekullueshme që na ofron limoni për shëndetin dhe trupin tonë nuk ndalet këtu. Ka ende shumë për të mësuar! Mund të tingëllojë e çuditshme, por nëse vendosim një fetë limoni në sqetull, do të ndodhë diçka e mrekullueshme!

Një sekret bukurie që pak njerëz e dinë

Limoni mund të zëvendësojë vërtet një nga kozmetikët që keni në tualetin tuaj dhe më konkretisht deodorantët që përdorim kur djersihemi . Për këtë qëllim mund të përdorni limon. Mënyra është shumë e lehtë:

Gjithçka që duhet të bëni është të prisni një fetë limoni dhe të fërkoni butësisht sqetullat me të. Dy mineralet që përmban limoni, magnezi dhe kaliumi kanë veti antibakteriale dhe përveç kësaj, kur aplikohen në sqetull, mund të balancojnë në mënyrë efektive nivelin e pH të lëkurës.

Tani që e dini se mund ta përdorni limonin si deodorant, a do të vazhdoni të blini spraj dhe deodorantë të shtrenjtë nga dyqanet, të cilat ndoshta mund të jenë më pak efektive dhe mund të irritojnë lëkurën? Nëse e krahasojmë limonin, si një deodorant natyral, me spërkatjet e shtrenjta në treg, patjetër që do të zgjidhni limonin.

Asnjëherë nuk mund të jemi të sigurt për kimikatet dhe toksinat që mund të përhapen në sqetull kur përdorim një spray deodorant dhe aplikimi i tij mund të çojë lehtësisht në një infeksion serioz.

Në rastin e limonit, substanca të tilla të dëmshme përjashtohen plotësisht. Prania e acidit citrik në të është faktori natyror që eliminon aromat e pakëndshme të djersës, ndaj nëse keni një problem të tillë, mjafton t’i jepni një shans limonit dhe ta provoni. Nuk do të pendoheni.