BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron politikanët: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Shëndeti

Vitamina çdo ditë? Çfarë duhet të dini përpara se t’i merrni

Vitamina çdo ditë? Çfarë duhet të dini përpara

AgroWeb bazuar në këshillat e ekspertëve, ju njeh me ato çfarë duhet të dini përpara se t’i përdorni rregullisht suplementet.

Pse duhet të merrni suplemente?

Sipas ekspertëve të shëndetit, njerëzit duhet të marrin suplemente sepse ato mund të ndihmojnë në plotësimin e boshllëqeve në regjimin ushqimor. Shumë njerëz nuk kanë një regjim të ekuilibruar, gjë që mund të shkaktojë mangësi në vitamina dhe minerale. Suplementet mund të ndihmojnë në sigurimin e këtyre lëndëve ushqyese, duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Përveç kësaj, disa suplemente kanë veti anti-inflamatore, të cilat mund të mbrojnë kundër sëmundjeve kronike. Megjithatë duhet të dini se suplementet nuk duhet të merren si zëvendësues për vaktet. Sepse kështu ju sërish mund të humbisni shumë lëndë të rëndësishme ushqyese.

Çfarë duhet të dini përpara se të merrni suplemente:

Para se të merrni një suplement shëndetësor, duhet të dini disa pika kyçe. E para është të konsultoheni gjithmonë me mjekun tuaj përpara se t’i shtoni ato në regjimin tuaj. Së dyti, merrni parasysh qëllimet dhe nevojat shëndetësore që keni, në mënyrë që të gjeni një produkt i cili do t’ju përshtatet më së miri. Është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni një suplement që përmban përbërës natyralë. Kështu do të korrni përfitimet shëndetësore që iu duhen dhe të shmangni çdo konservues ose shtesë, që mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj. Kur merrni suplemente dhe vitamina, është thelbësore të dini se çfarë ndërveprimesh, pozitive dhe negative, mund të ndodhin në trupin tuaj. Sigurohuni gjithmonë që vitaminat dhe suplementet të jenë e një cilësie të lartë.

Si të përcaktoni se cilat suplemente janë të duhurat për ju:

Të kuptoni mirë nevojat shëndetësore dhe të diskutoni opsionet me mjekun tuaj, është pikënisja. Pra, nëse trupi juaj është i ndjeshëm ndaj kafeinës ose stimuluesve të ngjashëm, atëherë do të ishte mirë të zgjidhnit diçka që përmban më shumë barishte natyrale. Filloni të shihni dhe të vlerësoni opsionet e ndryshme që iu ofrohen dhe bëni kërkime specifike për përbërësit që ato përmbajnë, të cilët nuk do të dëmtojnë shëndetin tuaj.

Efektet dhe përfitimet e përdorimit të suplementeve:

Suplementet me fruta, perime dhe zarzavate. Një përfitim befasues i përdorimit të tyre është se mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të rënda e madje edhe të vdekje të parakohshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë për produktet që përmbajnë sasi të mjaftueshme të të treja kategorive.

Suplementet që luftojnë inflamacionin:

Inflamacioni kronik është rrënja e të gjitha të këqijave, pasi mund të shkaktojë edhe probleme më serioze si sëmundjet e zemrës, kanceri, diabeti dhe çrregullime mendore. Marrja e një suplementi që përmban anti-inflamatorë të fuqishëm si shafrani i Indisë ose zhenxhefili, mund të ketë efekte befasuese.

Suplementet për shëndetin e sistemit tretës:

Mikrobioma e zorrëve përmban miliona neurone që ndërveprojnë me pjesë të tjera të trupit përtej traktit tretës. Kjo do të thotë se marrja e një suplementi mund të ketë efekte befasuese në përmirësimin e shëndetit mendor dhe jo vetëm.