BREAKING NEWS

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person
x
BREAKING NEWS

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e Florenc Çapjas

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i Serbisë do të sjellë shpërbërjen e saj, kjo është koha e madhe e Shqipërisë, prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i
x
BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x

Shëndeti

Vjen lajmi fantastik! Shkencëtarët zbulojnë shkaktarin gjenetik që mund të kurojë rënien e flokëve

Vjen lajmi fantastik! Shkencëtarët zbulojnë shkaktarin gjenetik

Një ekip nga Universiteti i Kalifornisë Irvine (UCI) në SHBA dhe partnerë nga vende të tjera, kanë zbuluar një molekulë – të quajtur SCUBE3 – e cila shkakton rritje të fuqishme të flokëve te burrat dhe gratë.

Ata pretendojnë se kjo mund t’i japë fund për mirë sëmundjeve të tullacisë dhe rënies së flokëve, përfshirë alopecinë. Studimi , i botuar në Developmental Cell, zbuloi saktësisht se si qelizat e papilës së lëkurës, të gjetura në fund të çdo folikuli të flokëve, nxisin rritjen e re.

Megjithëse dihej tashmë mirë se qelizat e papilës së lëkurës luajnë një rol kryesor në kontrollin e rritjes së flokëve, molekulat aktivizuese të përfshira më parë ishin “të kuptueshme keq”.

Autori i studimit dhe profesori i UCI, Maksim Plikus, shpjegoi: “Në periudha të ndryshme gjatë ciklit jetësor të gjëndrës së flokëve, të njëjtat qeliza të papilës së lëkurës mund të dërgojnë sinjale që ose i mbajnë folikulat në gjumë ose shkaktojnë rritjen e flokëve të reja.

“Ne zbuluam se molekula sinjalizuese SCUBE3, të cilën qelizat e papilës së lëkurës e prodhojnë natyrshëm, është lajmëtari i përdorur për t’u ‘treguar’ qelizave burimore të flokëve fqinjë që të fillojnë të ndahen, gjë që paralajmëron fillimin e rritjes së flokëve të rinj”.

Prodhimi i molekulave aktivizuese nga qelizat e papilës së lëkurës është “kritike” për rritjen efikase të flokëve si te minjtë ashtu edhe te njerëzit.

Tek njerëzit me alopeci androgjenetike – e njohur edhe si model i rënies së flokëve – qelizat e papilës së lëkurës keqfunksionojnë, duke reduktuar në masë të madhe molekulat aktivizuese normalisht të bollshme.

Për të hulumtuar këtë, ekipi studioi një mi me qeliza të papilës së lëkurës të hiperaktivizuar dhe qime të tepërta.

Studiuesi i UCI-së, Yingzi Liu tha: “Studimi i këtij modeli të miut na lejoi të identifikojmë SCUBE3 si molekulën sinjalizuese të panjohur më parë që mund të nxisë rritjen e tepërt të flokëve”.

Testet e mëtejshme më pas vërtetuan se SCUBE3 aktivizon rritjen e flokëve në folikulat e njeriut. Studiuesit mikroinjektuan SCUBE3 në lëkurën e miut, në të cilën folikulat e kokës njerëzore ishin transplantuar, duke nxitur rritje të re si në folikulat e fjetura të njeriut ashtu edhe në ato përreth të miut.

Anëtari i ekipit, Christian Guerrero-Juarez, shtoi: “Këto eksperimente ofrojnë të dhëna të vërteta të parimit që SCUBE3 ose molekulat e prejardhura mund të jenë një terapi premtuese për rënien e flokëve”.