BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri, ndërkombëtarët ngrenë siparin e arrestimeve në nivel politik, asistenca e BE që do të sjellë “tërmet” në politikën shqiptare

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri,
x

Shëndeti

Vjen lajmi i mirë/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e rëndësishëm, dritë shprese për të gjithë ata persona që vuajnë nga ky problem (FOTO)

Vjen lajmi i mirë/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e

Një implant korneal, i krijuar nga lëkura e derrit, ka rikthyer me sukses shikimin tek 20 persona të verbër ose me shikim të dëmtuar, si pjesë e një prove premtuese. Implanti është bërë nga proteina e kolagjenit, dhe i ngjan kornesë së njeriut, pjesa transparente e syrit që mbulon irisin dhe bebëzën.

Shkencëtarët në Universitetin Linkoping dhe dhe LinkoCare Life Sciences AB kanë zhvilluar implantin si një alternativë ndaj kornesë së dhuruar njerëzore, si dhe një operacion më pak invaziv për implantim. Shkencëtarët besojnë se kjo do të sjellë shpresë për personat që kanë probleme me shikimin.

Mehrdad Rafat, që qëndron pas implanteve, tha: “Ne kemi bërë përpjekje të konsiderueshme për të siguruar që shpikja jonë do të jetë gjerësisht e disponueshme dhe e përballueshme nga të gjithë dhe jo vetëm nga të pasurit.  Kjo është arsyeja pse kjo teknologji mund të përdoret në të gjitha pjesët e botës.”

Në një studim, të publikuar në Nature Biotechnology, studiuesit përshkruajnë se si krijuan kornenë duke përdorur molekulat e kolagjenit nga lëkura e derrit.Materiali është ekonomikisht i qëndrueshëm dhe lehtësisht i aksesueshëm në të gjithë botën pasi është nënprodukt i industrisë ushqimore.

Vjen lajmi i mirë/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e

Studiuesit fillimisht stabilizuan molekulat e lirshme të kolagjenit për të krijuar një material të fortë që mund të përballonte zbatimin në sy. Gjithashtu shpjegohet se si implanti i ri mund ta bëjë operacionin e kornesë së re më pak invazive.

Procedura standarde është heqja kirurgjikale e kornesë së dëmtuar të pacientit përpara se e reja të vendoset në vend. Megjithatë, vendosja e kornesë së bio-inxhinieruar nuk kërkon heqjen e indeve të pacientit dhe nuk nevojiten qepje.

Profesor Neil Lagali shpjegoi: ‘Në vend të kësaj, bëhet një prerje e vogël, përmes së cilës implanti futet në kornenë ekzistuese. Kjo mund të bëhet ose me një lazer të avancuar ose me dorë me instrumente të thjeshta kirurgjikale, siç është testuar në të kaluarën te derrat.”