BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Shëndeti

Vjen paralajmërimi urgjent që nuk duhet ta përdorni më! Zyrtarët e shëndetësisë japin alarmin: Si vrau ilaçi me pika për sytë një person dhe plagosi rëndë disa të tjerë

Vjen paralajmërimi urgjent që nuk duhet ta përdorni më!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se ilaçet me pika për sytë mund të kenë vrarë një person dhe kanë plagosur rëndë disa të tjerë për shkak të kontaminimit bakterial rezistent ndaj ilaçeve. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë identifikuar 68 pacientë në 16 shtete me një lloj të rrallë të Pseudomonas aeruginosa. Ky lloj bakteri nuk ishte gjetur kurrë në SHBA përpara këtij shpërthimi të fundit.

Përveç një vdekjeje, tetë pacientë kanë pësuar humbje të shikimit dhe katër pacientëve u janë hequr sytë me operacion. Shumica e pacientëve të diagnostikuar me infeksion raportuan se përdornin pika syri dhe lot artificial, sipas CDC. Dhjetë marka të ndryshme fillimisht u identifikuan si të lidhura ndoshta me ngjarjen e rëndë, tha CDC. Pikat e syve që prodhohen në Indi dhe importohen në SHBA me dy marka u nxorën më pas nga raftet në janar dhe shkurt.

Në janar, CDC paralajmëroi njerëzit që të ndalonin përdorimin e lotëve artificialë EzriCare dhe lotët artificialë të Delsam Pharma. Muajin tjetër, kompania që zotëron markat – Global Pharma – lëshoi një tërheqje vullnetare pas një rekomandimi zyrtar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).